English
zaloguj / zarejestruj

Nowe filmy Larsa von Triera i Gaspara Noé – hity Cannes na 18. MFF NH

25/06/18
Climax, reż. Gaspar Noé
Front Wizualny na 18. MFF Nowe Horyzonty "The Image Book" Godarda, "Czytelnicy" Benninga, "Mektoub" Kechiche...

Obok ich filmów nie można przejść obojętnie. Lars von Trier i Gaspar Noé to współcześni mistrzowie inteligentnej prowokacji, a każde stworzone przez nich dzieło jest kinowym wydarzeniem.

W trakcie 18. MFF Nowe Horyzonty zobaczymy premierowo Dom, który zbudował Jack (The House That Jack Built) Larsa von Triera i Climax Gaspara Noé - jedne z najgłośniejszych tytułów tegorocznego festiwalu w Cannes. Wśród nowości, które trafią do programu, znalazły się także Granica (Border) Aliego Abbasiego - nowatorski portret wykluczenia nakreślony językiem science-fiction oraz Sny wędrownych ptaków (Birds of Passage / Pájaros de verano) Ciro Guerry i Cristiny Gallego - opowieść o początkach narkobiznesu, która splata się z historią rdzennej ludności Kolumbii.

Filmowy odlot w trakcie Nowych Horyzontów zapewni także sekcja MOICO Nocne Szaleństwo, w której znajdzie się zestaw najnowszych filmów dekonstruujących schematy kina gatunkowego, bawiących się konwencjami i przekraczających granice. Wśród nich m.in. Piercing Nicolasa Pesce - szalony thriller z Mią Wasikowską w jednej z głównych ról. Starannie odmierzona dawka artystycznego szaleństwa znajdzie się też w sekcji Front Wizualny, gdzie kino przenika się z innymi formami sztuki - jak w Genie Casanovy (Casanova Gene / Casanovagen) Luise Donschen - nowatorskim, filmowym poszukiwaniu tzw. genu rozwiązłości.

Karnety na 18. MFF Nowe Horyzonty można kupić jeszcze do soboty, 30 czerwca.

Dom, który zbudował JackClimax, Granica Sny wędrownych ptaków premierowo na wrocławskim festiwalu

Wielki Lars von Trier powraca na Nowe Horyzonty! Polska premiera filmu, który zelektryzował tegoroczny festiwal w Cannes, odbędzie się we Wrocławiu. Dom, który zbudował Jack (The House that Jack Built) to dla jednych arcydzieło współczesnego kina, dla innych jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat - podszyta czarnym humorem, błyskotliwa historia seryjnego mordercy. Rewelacyjnemu Mattowi Dillonowi partnerują między innymi Bruno Ganz oraz Uma Thurman, Prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino, poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

W programie festiwalu znalazł się również nowy, przebojowy projekt Gaspara Noé, twórcy głośnych LoveNieodwracalne i Wkraczając w pustkęClimax zgarnął główną nagrodę w canneńskiej sekcji Quinzaine des Realisateurs i zebrał świetne recenzje krytyków. Bohaterami szalonego filmu Noé są tancerze, którzy podczas jednej z sesji treningowych w odosobnionym miejscu, wpadają w trans i tracą kontakt z rzeczywistością. Czy uda im się powrócić i poskromić wewnętrzne demony, które obudzili? Climax to genialna wizualnie, nieprzewidywalna jazda bez trzymanki - film, który uzależnia i wgniata w fotel.

Granica (Border / Gräns) to jeden z największych przebojów tegorocznego festiwalu w Cannes. Zrealizowany w Szwecji przez Irańczyka Aliego Abbasiego błyskotliwy, niezwykły film o wykluczeniu i obcości w kostiumie wytrawnego science-fiction. To nie tylko kino w szalenie oryginalny sposób przerabiające klasyczne opowieści o trollach, lecz również mocna, inteligentna metafora współczesnej Europy, która nie radzi sobie z kryzysem uchodźczym.

Sny wędrownych ptaków (Birds of Passage / Pájaros de verano) to najnowsze dzieło nominowanego do Oscara Ciro Guerry (W objęciach węża) oraz jego żony Cristiny Gallego. Film, który otwierał sekcję Quinzaine des Realisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego, powiązana z historią rdzennej społeczności Indian Wayúu. Chciwość, rywalizacja między gangami, namiętność i honor - to one stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków.


czytaj także
Program "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka premierowo na 18. MFF NH 2/07/18
Program Retrospektywa Ildikó Enyedi - węgierska reżyserka będzie gościem festiwalu 5/07/18
Program Filmowy odlot. MOICO Nocne Szaleństwo na 18. MFF Nowe Horyzonty 13/06/18
Program 18. MFF Nowe Horyzonty: Shortlista 11/06/18