English
zaloguj / zarejestruj

Nabór na polsko-niemiecki program dla młodych krytyków i dziennikarzy

15/03/18
Ruszył nabór na Polish Days 2018 Paolo Sorrentino powraca z "Loro" (dystrybucja: Gutek Film)

„Pisanie o filmach jest pisaniem o świecie“ – 5. edycja polsko-niemieckiego programu dla młodych krytyków filmowych i dziennikarzy, 25-30 kwietnia 2018 filmPOLSKA

Instytut Polski w Berlinie, stowarzyszenie Kulturbrauerei we współpracy z Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty organizują piątą edycję polsko-niemieckiego programu dla młodych krytyków filmowych i dziennikarzy, która odbędzie się w ramach festiwalu filmowego filmPOLSKAZainteresowani z Polski i Niemiec mogą ubiegać się o wzięcie w niej udziału od zaraz do 25 marca.

W ramach części teoretycznej oraz praktycznej programu, uczestnicy, pod okiem renomowanych referentów, zajmować się będą podstawowymi technikami i formatami przekazu krytyki filmowej, dyskutować o aktualnych wyzwaniach pracy dziennikarza filmowego, zastanawiać się nad rolą mediów w propagowaniu polskoniemieckiej kultury filmowej i zdobywaniem informacji o aktualnej sytuacji filmowej w Polsce. W trakcie trwania festiwalu filmPOLSKA wraz z zaproszonymi profesjonalistami tworzyć będę własne materiały tekstowe i radiowe, które opublikowane zostaną w różnych mediach.

Ponadto jury spośród uczestników programu wyłoni jedną osobę, która będzie miała możliwość wzięcia udziału w spotkaniu Sunday in the Country organizowanym przez Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty oraz European Film Academy e.V. od 29 lipca do 1 sierpnia w okolicach Wrocławia, na które co roku zapraszani są krytycy filmowi z całej Europy.

JAK SIĘ UBIEGAĆ

O wzięcie udziału w programie ubiegać mogą się początkujący krytycy filmowi i dziennikarze w wieku od 20. do 35. roku życia z Polski i Niemiec, którzy zdobyli już (pierwsze) dziennikarskie doświadczenia w zakresie materiałów na temat filmów w mediach drukowanych, internetowych, bądź w radiu i które chcieliby w ramach oferowanego programu pogłębić.

Podanie: wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz próbki pracy do dnia 25 marca 2018 r. na adres:

Kontakt: medienworkshop(at)filmpolska.de

Dalsze informacje: www.filmpolska.de blog.filmpolska.de

Miejsce: Polnisches Institut Berlin, Burgstraße 27, 10178 Berlin

DALSZE INFORMACJE & WARUNKI WZIĘCIA UDZIAŁU

Językami programu dla uczestników z Niemiec będą niemiecki i angielski, a dla uczestników z Polski, polski i angielski. Opłata za wzięcie udziału w programie wynosi 25 euro. Uczestnikom z Polski pokryte zostaną koszty podróży oraz zapewniony zostanie nocleg w Berlinie. Liczba miejsc jest ograniczona.

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą laptopa z możliwością łączenia się z wifi. Wszyscy uczestnicy powinni dysponować czasem podczas trwania warsztatów i aktywnie się w nie angażować. Jeżeli ktoś ma taką możliwość, to może wziąć ze sobą własną kamerę. Istnieje możliwość produkowania materiałów wideo.

Partnerzy medialni: www.Berliner-Filmfestivals.dehttp://horst.fm/www.bln.fm

Realizacja przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

REFERENCI I MENTORZY

Denis Demmerle od 2009 r. prowadzi magazyn internetowy „Berliner Filmfestivals“, który, jak żaden inny pokazuje różnorodność krajobrazu berlińskich festiwali filmowych. Ekscytujący świat kultury w Berlinie obserwuje nie tylko jako dziennikarz, ale bierze w nim także udział jako pomysłodawca i organizator wydarzeń kulturalnych. Od roku 2015 jest także referentem ds. komunikacji w Wyższej Szkole im. Alice Salomon w Berlinie.

Alexander Koenitz studiował nauki publicystyczne i komunikacyjne, socjologię i politologię. Pracował nad badaniami nad lokalnym dziennikarstwem dla jednego z berlińskich dzienników. Równocześnie zainicjował powstanie interdyscyplinarnego medialnego projektu BLN.FM. Programuje strony internetowe w WordPress i jest managerem kanałów na YouTube. Zajmował się strategiami marketingowymi dla niezależnych wytwórni muzycznych i wykorzystywaniem muzyki na platformach społecznościowych.

Detlef Kuhlbrodt jest niezależnym autorem i mieszka w Berlinie. Od lat 80-tych pisuje dla magazynów i gazet, przede wszystkim dla dziennika taz. Jego teksty od dawna zaliczane są do kultowych. W 2008 r. otrzymał nagrodę Ben-Witter-Preis.

Małgorzata Sadowska zaliczana jest do najbardziej znanych krytyków filmowych i autorek w Polsce. Jest członkinią komisji filmowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i publikuje m.in. w tygodniku „Newsweek Polska“, magazynie „Kina“; prowadzi także blog „Widzi mi się“ na stronie internetowej Canal+. Jest laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Jest autorką licznych książek z dziedziny filmu, m.in. „Fred Kelemen. W blasku ciemności” (2017), „Zanussi. Przewodnik Krytyki Politycznej", „Polish Cinema Now! Focus on Contemporary Polish Cinema", czy „Chełmska 21". Małgorzata prowadzi zajęcia dla młodych krytyków filmowych i jest wykładowczynią założonej przez Béla Tarr film.factory w Sarajewie.

Bjoern Krass (Tim Thaler) jest założycielem i przewodniczącym zarządu BLN.FM. Z wykształcenia dziennikarz, od 2012 roku pracuje jako niezależny autor dla stacji radiowych Deutschlandradio i Funkhaus Europa, a także jako wykładowca dziennikarstwa oraz nauki emisji głosu w Wyższej Szkole Sztuk Popularnych (SRH Hochschule für populäre Künste). Ponadto pracuje jako doradca w zakresie kampanii w mediach społecznościowych, prezencji medialnej, komunikacji i reklamy, m.in. dla Akademii Mediów Niemieckich. Jest wiceprzewodniczącym kuratorium Berlin Music Commission.

Agentka specjalna Jenni Zylka jest autorką zajmującą się tematami kulturalnymi dla gazet (takich jak taz, Tagesspiegel, Spiegel Online, Zeit Online) oraz magazynów (m.in. Rolling Stone, Das Magazin). Jest moderatorką radiowego magazynu literackiego stacji WDR, jurorką nagrody Grimme-Preis oraz członkiem komisji odpowiedzialnej za wstępną selekcję filmów fabularnych festiwalu Berlinale. Moderuje rozmowy poświęcone filmom, panele, premiery i konferencje prasowe dla m.in. Berlinale, Filmfest Emden; pracuje także dla Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dreźnie, weryfikuje treści telewizyjne dla FSF i prowadzi zajęcia z dziennikarstwa w Akademii Mody i Designu. i inni.


czytaj także
Branża Rusza nabór na Studio Nowe Horyzonty+ 27/03/18
Branża Od Polish Days do Berlinale Co-Production Market 2/03/18
Branża Polskie filmy w ramach New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes 14/02/18
Branża Akredytacje branżowe na 18. MFF Nowe Horyzonty już w sprzedaży 18/04/18