English
zaloguj / zarejestruj

"Bliskość" przed premierą i wizyta aktorki Darii Żowner

21/02/18
Bliskość, reż. Kantemir Bałagow
Gdzie oglądać "Szron"
- od 16 lutego w kinach
"Dowłatow" Aleksieja Germana jr w programie 18. Nowych Horyzontów

26 lutego, poniedziałek, godz. 20.00
Kino Muranów w Warszawie

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz obsypanego nagrodami debiutu Kantemira Bałagowa Bliskość.

Gościem specjalnym pokazu będzie Daria Żowner, aktorka, dla której rola Ilany w Bliskości była debiutem w pełnometrażowym filmie. Została doceniona przez Stowarzyszenie Rosyjskich Krytyków Filmowych, otrzymała też za nią nagrodę na festiwalu w Montrealu.

"Małe arcydzieło, wielkie świadectwo prawdy o człowieku."
(
Anna Serdiukow, "Zwierciadło")

Bliskość w uznanym za objawienie i wyróżnionym w Cannes nagrodą FIPRESCI debiucie Kantemira Bałagowa, ma w sobie wiele z zaduchu. I nic dziwnego, znajdujemy się w końcu we wrzącym kotle Północnego Kaukazu u schyłku lat 90., gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty. Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych „trybalnych” zależności, w imię których zmusza się ją do kolejnych wyrzeczeń, odbierając prawo nie tylko do pracy w warsztacie samochodowym, ale nawet do miłości. Punktem zwrotnym tej niesłychanie gęstej, chwytającej za gardło opowieści jest porwanie. Ceną za powrót Dawida (Wieniamin Kac) jest wolność jego siostry. Bałagow wyjątkowo przenikliwie odmalowuje na ekranie niejednoznaczną dynamikę rodzinnych relacji: więzy krwi pętają, ale zatrzymując blisko „stada” - także chronią. 

Elektryzujący, pulsujący intensywnymi kolorami, miejscami brutalny, momentami nawet kontrowersyjny debiut 26-latka z Kabałdo-Bałkarii, ucznia Aleksandra Sokurowa, zapowiada narodziny wyjątkowego filmowego talentu.

więcej o filmie i reżyserze


czytaj także
Program Złoty Niedźwiedź Berlinale, "Touch Me Not", na 18. MFF Nowe Horyzonty 26/02/18
Dystrybucja Polskie media o "Szronie" - "niezwykle ciekawy i szorstki film" 14/02/18
Wydarzenie Nowe Horyzonty w Kinie Łódzkiej Szkoły Filmowej 13/02/18
Program Zwycięzcy Berlinale i przeboje światowych festiwali na 18. MFF NH 8/03/18