English
zaloguj / zarejestruj

Norman Leto ("Photon") nagrodzony Paszportem "Polityki"

10/01/18
Norman Leto, fot. Laura Ociepa
Nowohoryzontowe filmy przed premierą w Kinie pod Baranami Šarūnas Bartas - Labirynty zwyczajnych przeżyć

Norman Leto, laureat Nagrody Publiczności 17. MFF Nowe Horyzonty za Photon, otrzymał PASZPORT POLITYKI w kategorii "sztuki wizualne".

"Za budowanie pomostów między sztuką a nauką."

więcej

Norman Leto: Dążę do tego, żeby spojrzeć na rzeczywistość obiektywnym okiem. Oczywiście pełna obiektywność jest niemożliwa, ale bardzo pożądana w nauce. Szukanie odpowiedzi na pytania zadawane w filmie – pytania o pochodzenie życia, o to, z czego zrobiona jest materia, z czego my sami się składamy i jakie procesy nami rządzą – wymaga wyjścia poza siebie. Wielokrotnie już teorie stawiające człowieka w centrum okazywały się błędne, sprowadzały nas na manowce nie tylko w nauce, ale też w kulturze. Myślę, że takie odświeżenie myślenia jest bardzo ważne. Tym bardziej w kinie, bo zadziwiająca większość filmów dotyczy spraw ludzkich i nakręcona jest z ludzkiej, dość egoistycznej perspektywy. Z jednej strony, oczywiście to mnie nie dziwi, jesteśmy ludźmi. Ale z drugiej – jest olbrzymia dysproporcja między filmami nakręconymi z ludzkiego punktu widzenia oraz filmami, które proponują inną perspektywę. Przy mocy naszej wyobraźni powinna być większa równowaga. Nie wiem do końca, jak ma wyglądać to spojrzenie. W "Photonie" zrobiłem to po swojemu. Ale jestem przekonany, że wielu reżyserów potrafi wyjść z kokonu ludzkiej percepcji. Wyobraźnia człowieka jest zdolna do niesłychanych rzeczy.

Gazeta festiwalowa Na horyzoncie: Wyjść z kokonu ludzkiej percepcji [rozmowa z Normanem Leto]

"Film Normana Leto sam jest zlepem: sztuki, programu naukowego, filmu SF. Ramą jest wywiad ze świetnie zagranym przez Andrzeja Chyrę neurobiologiem, którego wiedzę Norman Leto wizualizuje animacjami. Są one w jakiś sposób perwersyjne – piękne i jednocześnie odpychające. Dzieje ewolucji świata oparte na procesach fizycznych, analizy kultury czy religii, a nawet rozważania filozoficzne – wszystko jest opowiedziane w „Photonie” w przystępny sposób z humorem i dystansem." (Joanna Ruszczyk, "Newsweek")

"Film przyciąga i utrzymuje uwagę widza dzięki wyraźnej, mocnej wizji, estetycznej bezkompromisowości i ogromnej sile spokoju, emanującej z wirujących, kłębiących się układów elektronów i cząsteczek, hulających przez kolejne kadry. Przypomina seans hipnozy, po którym człowiek budzi się bogatszy nie tylko w wiedzę o sobie czy rzeczywistości, ale i w nową, wartą pielęgnowania, wrażliwość." (Anna Tatarska, Co jest grane)

"Photon to po części naukowy manifest i przewodnik, a w dużej mierze awangardowa interpretacja osiągnięć współczesnej nauki. Opowieść zilustrowana zbiorem intrygujących, często niepokojących obrazów, schematów, animacji, wizualnych impresji. Film Leto można uznać za instalację artystyczną, performance ze śladowymi elementami dokumentu. Fantazyjne wizualizacje zjawisk zachodzących w mikroświecie to przejaw organicznej sztuki, ale reżyser idzie o krok dalej. Wychodzi spod mikroskopu, zostawia komputerowe animacje, by sfotografować przyrodę. Idąc jeszcze dalej, dostarcza niepokojących obrazów, w których zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią." (Jakub Zagalski, film.wp.pl)


czytaj także
Ogłoszenie 4. edycja Scope100 - zgłoszenia do końca stycznia! 8/01/18
Dystrybucja Nagrodzona Złotym Lwem "Kobieta, która odeszła" wciąż w kinach 5/01/18
Branża Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty 2/01/18
Dystrybucja Plany dystrybucyjne Stowarzyszenia Nowe Horyzonty w 2018 roku 1/01/18