English
zaloguj / zarejestruj

Odkrycia: "Barrage" Laury Schroeder

12/06/17
Barrage, reż. Laura Schroeder
Mistrz Dumont i dwa debiuty – z Cannes do Wrocławia i do polskich kin Muzyczna playlista z pieśniami protestu na tidal.com

W programie sekcji Odkrycia 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty zaprezentujemy film Laury Schroeder, Barrage.

Po dziesięciu latach nieobecności Catherine (Lolita Chammah) wraca do rodzinnego Luksemburga, by odbudować relację z niespełna 11-letnią córeczką Albą (Themis Pauwels). Alba ledwo pamięta zmagającą się z nałogami matkę – jej miejsce dawno zajęła już surowa babka Elisabeth (Isabelle Huppert), która nie wierzy w nagłą przemianę córki. Tym razem Catherine nie zamierza jednak rezygnować. W filmie Laury Schroeder wszelkie podobieństwa są nieprzypadkowe: w głównych rolach obsadziła w końcu matkę i córkę. Isabelle Huppert i Lolita Chammah już wcześniej spotykały się na planie – po raz pierwszy zagrały razem w Sprawie kobiet Claude’a Chabrola. Prezentowany niedawno na festiwalu w Berlinie Barrage, w którym rzeczywistość miesza się z fantazją, a rodzinne więzi krępują zamiast zbliżać, stanowi jednak symboliczne przejęcie pałeczki. W przeciwieństwie do swojej bohaterki, wyczulonej na każdy, najmniejszy nawet błąd, Huppert usuwa się w cień. Wszystko o mojej matce? Chyba raczej o córce. (Piotr Czerkawski)

Laura Schroeder - urodzona w Luksemburgu reżyserka filmowa i teatralna, studiowała w Paryżu i Londynie. W 2009 roku wraz z kompozytorem Pascalem Schumacherem zrealizowała projekt Luxtime – Jacques Tati Revisited, który zaprezentowała na festiwalu teatralnym w Awinionie. Zadebiutowała przygodowym filmem dla młodzieży The Treasure Knights – The Secret of Melusina. Jej drugi film pełnometrażowy, Barrage, można było obejrzeć w lutym na festiwalu w Berlinie.


czytaj także
Program "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa na 17. MFF T-Mobile NH 14/06/17
Program Premiera! "The Square" Rubena Östlunda na 17. T-Mobile NH 7/06/17
Przestrzeń NH Canneńskie tytuły w dystrybucji Gutek Film 29/05/17
Festiwale Nagrody MFF w Cannes: "The Square" ze Złotą Palmą 28/05/17