English
zaloguj / zarejestruj

Nagrody MFF w Cannes: "The Square" ze Złotą Palmą

28/05/17
The Beguiled, reż. Sofia Coppola
Identyfikacja wizualna MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, którą współtworzyli widzowie festiwalu Canneńskie tytuły w dystrybucji Gutek Film

"To był festiwal inny niż zwykle. Nie dlatego, że Cannes się zmieniło – tylko my przyjechaliśmy jakby z daleka, z peryferii pogrążonych w katastroficznych nastrojach i „ogólnej niemożności”. Tymczasem w filmach konkursowych – nie tylko tych zachodnioeuropejskich, ale nawet tych realizowanych przez Rosjan (choć niekoniecznie produkowanych w Rosji) – czuło się pasję atakowania własnego społeczeństwa, co jest dowodem istnienia sił witalnych. (...)"

"Canneńska ceremonia nagród wciąż wywołuje napięcie, nawet jeśli główna nagroda nie przekłada się później na wysoką frekwencję w kinie. Dawno już podczas festiwalowej gali nie słyszało się takiego wybuchu radości jak po ogłoszeniu przyznania Złotej Palmy Rubenowi Östlundowi za „The Square”.

Ta komedia spodobałaby się Łukaszowi Rondudzie, kuratorowi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, autorowi „Performera” i „Serca miłości”, filmów stawiających pytanie: dlaczego awangarda przegrywa? Miała uczestniczyć w przebudowie świata, a wydaje z siebie narcystyczne spektakle dla wtajemniczonych."

(Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza")

 

Złota Palma: "The Square" reż. Ruben Östlund

Grand Prix: "Rytm serca" reż. Robin Campillo

Specjalna nagroda jubileuszowa: Nicole Kidman

Nagroda Jury: Andriej Zwiagincew "Niemiłość"

Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: Qui Yang za film "Xia Cheng Er Yue", wyróżnienie specjalne dla "Katto" reż. Teppo Airaksinen

Nagroda dla najlepszej aktorki: Diane Kruger za film "W ułamku sekundy" reż. Fatih Akin

Nagroda dla najlepszego aktora: Joaquin Phoenix za "You Were Never Really Here" reż. Lynne Ramsay

Nagroda za najlepszą reżyserii: Sofia Coppola "The Beguiled"

Nagroda za najlepszy scenariusz: Yorgos Lanthimos i Efthymis Filippou "A Killing Of A Sacred Deer" oraz Lynne Ramsay "You Were Never Really Here" Złota Kamera (za najlepszy debiut ): Léonor Serraille "Jeune Femme"


czytaj także
Przestrzeń NH XXI Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka - werdykt 22/05/17
Program Premiera! "The Square" Rubena Östlunda na 17. T-Mobile NH 7/06/17
Program Odkrycia: "Barrage" Laury Schroeder 12/06/17
Przestrzeń NH Muzyczna playlista z pieśniami protestu na tidal.com 14/06/17