English
zaloguj / zarejestruj

XXI Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka - werdykt

22/05/17
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty na 70. MFF w Cannes Identyfikacja wizualna MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, którą współtworzyli widzowie festiwalu

Komunikat z posiedzenia Jury XXI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Jury XXI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Adam Kruk, Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Andrzej Szpulak, Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 72 uczestników, na posiedzeniu w dniu 19 maja 2017 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje:

SEBASTIAN SMOLIŃSKI - za znakomitą prozę krytycznofilmową, pełną świeżych i oryginalnych spostrzeżeń, które zaskakują i czynią czytelnika towarzyszem intelektualnej przygody.

II nagroda, 5000 zł

KLARA CYKORZ (KUKOWSKA) - za teksty pozornie utrzymane w rozpoznawalnej konwencji recenzji, które szybko przeistaczają się w fascynujące eseje, gdzie nieoczywista i precyzyjna zarazem struktura, wyjątkowa wrażliwość i pasja autorki oraz jej gęsty i dowcipny styl składają się na nienachalne, wyłaniające się niepostrzeżenie wyznanie miłości do wszystkiego, co wymyka się schematom.

III nagroda, 2500 zł

PIOTR CZERKAWSKI - za krytyczną wnikliwość i konsekwentną rezygnację z formułowania łatwych tez; za istotny głos w dyskusji o kinie narodowym i wprowadzenie w nią niepopularnego stanowiska upominającego się o nie konserwowanie takich pojęć jak "naród" czy "wspólnota"; za ideową, polityczną i krytycznofilmową wrażliwość.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

Karol Kućmierz - za spojrzenie na rewolucję serialową w tekście Serialowa rewolucja a sprawa polska w sposób zwięzły, spójny i bez kompleksów, dający zadowolenie z obcowania ze sztuką, która czyni odbiorcę radosnym analitykiem.

Ada Minge - za przenikliwy tekst o Komunii Anny Zameckiej, wskazujący na krytyczną dojrzałość oraz na posiadanie własnego, autorskiego stylu pisania, charakteryzującego się empatią i niepowierzchownym spojrzeniem.

Michał Piepiórka - za niezwykłe połączenie wrażliwości i erudycji zaprezentowane w tekście W poszukiwaniu rosyjskiej duszy.

Jakub Popielecki - za wirtuozerskie ukazanie filmowych kontekstów i kinowej obrazowości w muzyce elektronicznej Buriala w tekście Burial: Tańcząc w ciemnościach.

Kornelia Sobczak - za rozważnie i romantycznie uwspółcześnioną ocenę serialu Jan Serce w tekście Porażki Serca.

Marcin Stachowicz - za tekst My, pokolenie bez formy, w którym autor wymierza celny cios w tzw. "kino pokoleniowe", oraz esej Duch nowoczesnego człowieka - świetną analizę filmu Personal Shopper.

Marta Syrwid - za fascynujące i niezwykle szczegółowe śledztwo w sprawie kinematografii litewskiej przeprowadzone w tekście Piękna, poszukiwania.

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix) we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, które funduje nagrody dodatkowe i gości nas na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 4 sierpnia br. odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.


czytaj także
Festiwale Nagrody MFF w Cannes: "The Square" ze Złotą Palmą 28/05/17
Przestrzeń NH Canneńskie tytuły w dystrybucji Gutek Film 29/05/17
Program Premiera! "The Square" Rubena Östlunda na 17. T-Mobile NH 7/06/17
Dystrybucja Nowości DVD w naszym sklepie 4/05/17