English
zaloguj / zarejestruj

Roman Gutek uhonorowany Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za promocję niemieckiej sztuki filmowej w Polsce

16/05/17
8. edycja Studia Nowe Horyzonty+

16 maja (wtorek) Roman Gutek otrzymał z rąk ambasadora Niemiec Rolfa Nikela jedno z najwyższych niemieckich odznaczeń państwowych przyznawanych przez Prezydenta Niemiec - Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Założyciel Gutek Film oraz szef Stowarzyszenia Nowe Horyzonty został uhonorowany w uznaniu za zasługi na rzecz polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej i wieloletnią promocję niemieckiej sztuki filmowej w Polsce.

Ambasador Niemiec Rolf Nikel podkreślił ogromne znaczenie Romana Gutka i jego twórczych działań w budowaniu stosunków kulturalnych między Polską i Niemcami, szczególnie w dziedzinie filmu.

Poprzez swoje zaangażowanie na rzecz popularyzowania kina niemieckiego w Polsce położył Pan szczególne zasługi dla zagranicznej polityki kulturalnej naszego kraju i tym samym dla stosunków polsko-niemieckich - uzasadnił w laudacji Ambasador.

Roman Gutek od początku swojej działalności angażował się w popularyzację kina niemieckiego w Polsce. Jeszcze w czasach studenckich założył w Warszawie Dyskusyjny Klub Filmowy "Hybrydy", w ramach którego w 1983 roku zorganizował pierwszy w Polsce przegląd filmów Wernera Herzoga, a w 1984 przegląd ponad 100 filmów zachodnioniemieckich "Niemcy jesienią - nowe kino zachodnioniemieckie 1962 -1984". W roku 2016, już jako kurator ds. filmu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, kolejny raz, tym razem we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty zorganizował retrospektywę Wima Wendersa. Roman Gutek jest stałym i, jak zaznaczał Ambasador Nikel, "wyjątkowym partnerem Ambasady, konsulatów generalnych oraz placówek Goethe-Institut w Polsce". W latach 90., kiedy powstawały, był ich ważnym doradcą w dziedzinie kultury i filmu:

Już w czasach podziału politycznego Europy bardzo zależało Panu na prezentowaniu w Polsce kinematografii zachodniej. Bardzo wcześnie i w trudnych okolicznościach organizował Pan pokazy i retrospektywy kina niemieckiego. W latach osiemdziesiątych był Pan ważnym partnerem Ambasady w ramach jej działalności kulturalnej. To Panu zawdzięczamy, że filmy niemieckie pokazywane były nie tylko w warszawskich klubach studenckich. Dzięki Pańskim powiązaniom z klubami filmowymi w innych miastach, w całym kraju odbywały się niekomercyjne pokazy filmów takich reżyserów, jak Alexander Kluge, Edgar Reitz, Wim Wenders, Volker Schlöndorff, Werner Herzog, Hans-Jürgen Syberberg, Rainer Werner Fassbinder czy Margarethe von Trotta - podkreślił podczas uroczystości wręczenia orderu Ambasador.

W rozmowie z Jakubem Majmurkiem dla Goethe-Institutu Roman Gutek tłumaczył, jak rozumie swoją rolę jako "ambasadora" niemieckiej kultury w Polsce:

- Dla mnie w życiu i w pracy najważniejsi są ludzie, ze swoją innością, swoimi pomysłami, ideami. Chodzi o to, żebyśmy mogli się poznawać, spotykać, rozumieć, inspirować, uczyć się od siebie nawzajem. I kino w tym bardzo pomaga. Najfajniejsze są bezpośrednie relacje, a nie te zadekretowane przez polityków. Poznałem wielu fantastycznych Niemców, wielu z nich zaprosiłem do Polski. Często, mimo że jesteśmy sąsiadami, była to ich pierwsza wizyta w naszym kraju. Prezentuję w Polsce od lat niemieckie kino, bo jest ciekawe. Mam nadzieję, że przy okazji pomaga ludziom odkrywać, jak bardzo jesteśmy podobni. Nadal będę to robił. Odznaczenie nic tu nie zmieni, choć oczywiście jest mi bardzo miło z tego powodu.

Rozmowa Romana Gutka z Jakubem Majmurkiem dla Goethe-Institut dostępna tutaj.


czytaj także
Media "Zama" i "Ága" w programie Nowych Horyzontów i w kinach 27/03/18
Media Hity Cannes w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty 24/05/18
Media W programie 19. MFF Nowe Horyzonty retrospektywy Serry, Assayasa i Terayamy 6/12/18