English
zaloguj / zarejestruj

17. MFF T-Mobile NH: "Ornitolog" João Pedro Rodriguesa

25/04/17
Ornitolog, reż. João Pedro Rodrigues
Akredytacje branżowe na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty już w sprzedaży Studio Nowe Horyzonty w nowej odsłonie

W programie Panoramy 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty znalazł się Ornitolog João Pedro Rodriguesa.

Tytułowy ornitolog Fernando (w tej roli francuski aktor Paul Hamy) wybiera się na rzeczny spływ, by obserwować rzadkie gatunki ptaków zamieszkujących północną Portugalię. Spokój samotnego rejsu burzy spotykanie z dwiema niebezpiecznymi Chinkami, pielgrzymującymi do Santiago del Compostela. Podróż coraz mocniej wymyka się spod kontroli Fernanda, który pod wpływem wypadków przypominających te z żywota Antoniego z Padwy (reżyser poświęcił katolickiemu świętemu już krótkometrażowy film Manhã de Santo António) otwiera się na niesamowite. W zachwycającym wizualnie, nakręconym w formacie CinemaScope Ornitologu mistyka sąsiaduje z homoerotyzmem, sacrum łączy się z profanum, a groza z humorem. Swoim piątym pełnym metrażem João Pedro Rodrigues udowadnia, że jest dziś jednym z najciekawszych twórców nieprzestającego zaskakiwać i inspirować portugalskiego kina. Potwierdziło to też jury festiwalu w Locarno, przyznając Rodriguesowi nagrodę za reżyserię Ornitologa. (Adam Kruk)

João Pedro Rodrigues urodził się w 1966 r. w Lizbonie, gdzie najpierw studiował biologię (chciał zostać ornitologiem), a następnie film. Od czasu pełnometrażowego debiutu, pokazywanego w Wenecji O Fantasma, po nagrodzonego w Locarno Ornitologa, jego filmy charakteryzuje zmysłowość i bogactwo artystycznych odniesień. Najbliższym współpracownikiem Rodriguesa jest scenarzysta i scenograf, a niekiedy współreżyser João Rui Guerra da Mata, z którym wspólnie stworzyli Gdy ostatni raz widziałem Macao, pokazywany podczas 13. MFF Nowe Horyzonty.

Wybrana filmografia:

1988 O Pastor (short)

2000 O Fantasma / Phantom

2005 Odete / Two Drifters

2009 Morrer Como Um Homem / To Die Like a Man

2012 Gdy ostatni raz widziałem Macao / A Última Vez Que Vi Macau / The Last Time I Saw Macao (co-dir.)

2016 Ornitolog / O Ornitólogo / The Ornithologist

"W Ornitologu zwyczajna podróż badacza ptaków przeradza się w surrealistyczną wędrówkę aż do świętości. Rodrigues umiejętnie balansuje między zwyczajnością a mitem, w bardzo interesujący sposób uwspółcześniając żywot Antoniego Padewskiego, jednego z najważniejszych portugalskich świętych." (Krzysztof Osica, filmaster.pl)


czytaj także
Festiwale Podlasie SlowFest w Supraślu: 1 lipca - 17 września 2017 1/05/17
Dystrybucja Nowości DVD w naszym sklepie 4/05/17
Przestrzeń NH XXI Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka - werdykt 22/05/17
Recenzja Polscy krytycy o "Ostatnich dniach miasta" Tamera El Saida 24/03/17