English
zaloguj / zarejestruj

Zapraszamy na pokaz prasowy filmu "Śmierć Ludwika XIV" Alberta Serry

27/01/17
Śmierć Ludwika XIV reż. Albert Serra
Co, kiedy i gdzie? 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: ceny biletów

Zapraszamy na pokaz prasowy najnowszego filmu Alberta Serry - Śmierć Ludwika XIV, który znalazł się w oficjalnej selekcji ostatniego festiwalu w Cannes. Film pojawi się w kinach 3 marca 2017 roku.

1 lutego, środa, godz. 13:00
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5, Warszawa


Śmierć Ludwika XIV


Last Days of Louis XIV / La Mort de Louis XIV
Francja, Hiszpania, Portugalia 2016 / 115’
reżyseria: Albert Serra
scenariusz: Albert Serra, Thierry Lounas
zdjęcia: Jonathan Ricquebourg
obsada: Jean-Pierre Léaud, Patrick d'Assumçao, Irène Silvagni, Bernard Belin, Marc Susini

Umarł król, niech żyje Jean-Pierre Léaud! Krytycy po canneńskich projekcjach Śmierci Ludwika XIV pisali, że to życiowa rola kultowego aktora francuskiej Nowej Fali, który w Cannes odebrał nagrodę za całokształt twórczości. Jego twarz, dojrzewająca wraz z kolejnymi filmami Truffauta, Godarda, Eustache’a, Tsai Ming-lianga, u Serry zastyga w bezruchu, blednie i ginie w złocie i purpurze tkanin, owinięta absurdalnym kożuchem peruki. Serra stroni od naturalizmu, skupia się na kontraście pomiędzy unieruchomieniem chorego a postępującą nieuchronnie chorobą, pomiędzy ciałem trawionym rozkładem a próbującym utrzymać się w granicach rytuału królewskim gestem. Tworzy sceny inspirowane XVII-wiecznym malarstwem, wypełnione szeptem sług i ciepłym światłem świec. Scenariusz oparty na raportach medycznych i pamiętnikach Saint-Simona zdaje relację z ostatnich dni Króla Słońce, umierającego z powodu gangreny w obecności bezradnych medyków. Jak zwykle u Serry, czołowego neomodernisty europejskiego kina, kontekst historyczny jest zaledwie pretekstem do opowiedzenia w duchu Bressonowskiego „kina czystego” o uniwersalnych aspektach ludzkiego życia.

Więcej o filmie

Materiały graficzne:
c.nowehoryzonty.pl
hasło i login: press

Kontakt dla mediów:
Agata Burdzy 
agata.burdzy@snh.org.pl
tel. 606 884 810

Błażej Grzechnik
blazej.grzechnik@snh.org.pl
tel. 600 534 978


czytaj także
Media Roman Gutek uhonorowany Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za promocję niemieckiej sztuki filmowej w Polsce 16/05/17
Media Bergman100 podczas 18. MFF Nowe Horyzonty 23/03/18
Media "Zama" i "Ága" w programie Nowych Horyzontów i w kinach 27/03/18
Media Trzecie Oko przedstawia: Girlhood 17/04/18