English
zaloguj / zarejestruj

17. MFF T-Mobile NH: Aki Kaurismäki, Rooney Mara i argentyńska "Zima"

7/03/17
Po tamtej stronie reż. Aki Kaurismäki
Polscy krytycy o "Śmierci Ludwika XIV" Alberta Serry 17. MFF T-Mobile NH: "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismäkiego

Wydarzeniem 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia) będzie polska premiera nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Reżysera na niedawno zakończonym festiwalu w Berlinie filmu Akiego Kaurismäkiego Po tamtej stronie (Toivon tuolla puolen). Fiński mistrz, autor takich filmów jak Człowiek z Hawru (11. NH,12. NH), Człowiek bez przeszłości, Światła o zmierzchu (7. NH), czy Dryfujące obłoki, w swojej czarnej komedii przedstawia historię obwoźnego sprzedawcy oraz syryjskiego uchodźcy, których życiowe drogi nieoczekiwanie krzyżują się w Helsinkach. Film zebrał świetne recenzje podczas Berlinale. Jury uzasadniało swoją decyzję o nagrodzie tym, że "nikt nie mówi takim językiem filmowym" jak Kaurismäki. Trudno się z tym nie zgodzić. Reżyser wciąż jest wierny swojemu niepodrabialnemu, błyskotliwemu stylowi wizualnemu i zamiłowaniu do wyrazistych postaci. Jego najnowszy film to nie tylko barwna i ciepła komedia o życiowych outsiderach, lecz również przenikliwy i mocny komentarz polityczny.

Zima (El Invierno) Argentyńczyka Emiliano Torresa zostanie pokazana we Wrocławiu po wielkich sukcesach na festiwalu w San Sebastián, gdzie otrzymała nagrodę za najlepsze zdjęcia i Specjalną Nagrodę Jury. Wspaniale nakręcony, przejmujący, trzymający w napięciu nowohoryzontowy antywestern opowiada historię hodowli owiec na argentyńskim pustkowiu. To kino o brutalnym zderzeniu dwóch światów i dwóch generacji.

W programie tegorocznej edycji znalazł się również kameralny brytyjski dramat psychologiczny Una Benedicta Andrewsa. Oparty na sztuce Blackbird Davida Harrowera film to pełna emocji opowieść o młodej kobiecie, niespodziewanie odwiedzającej starszego mężczyznę, który niegdyś ją molestował. To także intensywny pojedynek aktorski Rooney Mary i Behna Mendelshona.

Na stronie www.nowehoryzonty.pl trwa sprzedaż festiwalowych karnetów.


czytaj także
Dystrybucja "Ostatnie dni miasta" Tamera El Saida od 24 marca w kinach 14/03/17
Dystrybucja "Śmierć Ludwika XIV" Alberta Serry od 3 marca w kinach 17/02/17
Program 17. MFF T-Mobile NH: Kino Protestu 28/03/17
Ogłoszenie Zapraszamy widzów do współtworzenia festiwalowych plakatów 28/03/17