English
zaloguj / zarejestruj

Nowe Horyzonty na festiwalu w Gdyni

31/07/16
Śmierć Ludwika XIV reż. Albert Serra
Rozpoczyna się 73. MFF w Wenecji

Podczas nadchodzącego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni (19-24 września 2016) w ramach wieloletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną trzy przeboje 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty - najważniejszego w kraju wydarzenia promującego odważne kino artystyczne, eksperymentujące i szukające nowych form wyrazu.

W sekcji "Na Horyzoncie" w Gdyni pokazany zostanie laureat Grand Prix wrocławskiego festiwalu - Ostatnie dni miasta w reżyserii Tamera El Saida -impresyjny, mozaikowy portret Kairu przed rewolucją. Pozostałe dwa tytuły to najnowsze dzieła nowohoryzontowych mistrzów – wielowymiarowa alegoria polityczna i jednocześnie subtelna podróż do lat dzieciństwa, pokazywany na festiwalu w Cannes Cmentarz wspaniałości Apitchatponga Weerasethakula oraz Śmierć Ludwika XIV Alberta Serry z wielką rolą ikony francuskiej Nowej Fali Jeana-Pierre’a Léauda.

Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny gdyńskiego festiwalu, podsumowuje: Coroczna współpraca z Nowymi Horyzontami daje mi zawsze wielką radość, bo to na tym festiwalu, najpierw w Cieszynie, a potem we Wrocławiu, poznawałem światowe kino. W tym roku widzowie Festiwalu Filmowego w Gdyni będą mogli na chwilę oderwać się od nowych i klasycznych polskich produkcji, oglądając starannie wybrane filmy, które zachwyciły uczestników T-Mobile Nowe Horyzonty. Te projekcje są każdego roku bardzo uczęszczane i dostarczają zarazem okazji do porównań między kinem polskim a światowym. To właśnie Michał OIeszczyk zapowiadał w tym roku we Wrocławiu na Nowych Horyzontach pokazywany tam w sekcji „Gdynia na Horyzoncie” film Na samym dnie Jerzego Skolimowskiego z 1970 roku.

Pokaz Ostatnich dni miasta podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się we wtorek 20 września o godz. 20.30, Cmentarza wspaniałości – 22 września o godz. 21.00, natomiast Śmierć Ludwika XIV będzie można obejrzeć w piątek 23 września o 20.00. Wszystkie projekcje sekcji będą odbywać się w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront.


czytaj także
Festiwale Znamy zwycięzców 7. American Film Festival we Wrocławiu 30/10/16
Ogłoszenie XXI Konkurs im. Krzysztofa Mętraka 2/12/16
Program Retrospektywy Rivette’a i Kelemena, nowe kino izraelskie na 17. MFF TNH 2/12/16
Ogłoszenie Promocje w naszym sklepie na płyty i pakiety dvd 12/12/16