English
zaloguj / zarejestruj

Mistrzowska lekcja kina: Agnieszka Holland

31/07/16
Agnieszka Holland (fot. indiewire.com)
Rozpoczyna się 73. MFF w Wenecji

Żegnamy cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Finałową mistrzowską lekcję kina poprowadzi dziś reżyserka Agnieszka Holland (Pasaż Pokoyhof przy ul. Św Antoniego 2/4, Sala Mistrzów, godz. 16.00). Spotkanie moderuje Małgorzata Sadowska. Do obejrzenia również online dzięki Legalnej Kulturze.

Na festiwalu Agnieszka Holland prezentuje 2 filmy ze swego dorobku: Kobieta samotna (dziś o 12.45 w KNH 3) i Całkowite zaćmienie oraz wybrany przez siebie film europejski, czyli Ukryte Michaela Haneke.

Agnieszka Holland

Polska reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, tłumaczka. Od 2014 roku przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 70. po ukończeniu praskiego FAMU powróciła do Polski i zaczęła pracę przy produkcjach Krzysztofa Zanussiego (jako asystentka na planie Iluminacji) i Andrzeja Wajdy, z którym współtworzyła Zespół „Iks”. W filmografii Wajdy zapisała się szczególnie jako autorka scenariuszy (Bez znieczuleniaMiłość w NiemczechKorczak), w podobnym charakterze pracowała z innymi twórcami: Jerzym Bogajewiczem czy Andrzejem Zajączkowskim, była również konsultantką trylogii Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory. Już pierwsze autorskie filmy przyniosły Holland międzynarodowy rozgłos – za Aktorów prowincjonalnych (1978) otrzymała nagrodę FIPRESCI na MFF w Cannes, dwa lata późniejsza Gorączka walczyła na Berlinale o Złotego Niedźwiedzia. Następnie zrealizowała Kobietę samotną. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie wróciła do Polski i kontynuowała karierę na Zachodzie (Gorzkie żniwaEuropa, EuropaTajemniczy ogród). Wczesny styl Holland, łączący naturalizm z poezją, często określany był jako chłodny, przesycony ironią i niepokojem, z czasem ewoluował jednak w jaśniejszą stronę. Autorka filmów, które walczyły o Oscara, nagrodę BAFTA czy weneckiego Złotego Lwa, w ostatnich latach jawi się również jako odnowicielka formatu serialu telewizyjnego (m.in. EkipaTremeGorejący krzew).


czytaj także
Festiwale Znamy zwycięzców 7. American Film Festival we Wrocławiu 30/10/16
Ogłoszenie XXI Konkurs im. Krzysztofa Mętraka 2/12/16
Program Retrospektywy Rivette’a i Kelemena, nowe kino izraelskie na 17. MFF TNH 2/12/16
Ogłoszenie Promocje w naszym sklepie na płyty i pakiety dvd 12/12/16