English
zaloguj / zarejestruj

Znamy już program 2. American Film Festival we Wrocławiu

28/10/11
Gdziekolwiek byle dzisiaj reż. Michael Di Jiacomo
Rozpoczyna się 73. MFF w Wenecji

W dniach 15-20 listopada 2011 we Wrocławiu odbędzie się organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2. American Film Festival. W programie tegorocznego festiwalu, który odbędzie się w kinie Helios, zostanie pokazanych 76 filmów, z których 40 będzie miało polskie, zaś 6 europejskie premiery. Na stronie www.americanfilmfestival.pl pojawił się program festiwalu.

W sekcji Highlights zobaczymy pokazy najnowszych, głośnych tytułów z gwiazdami amerykańskiego kina. Filmem otwierającym tegoroczny festiwal będzie Czarny koń najnowszy film Todda Solondza, pokazywany w tym roku w weneckim konkursie. Wrocławscy widzowie jako pierwsi w Polsce zobaczą najnowsze filmy Gusa Van Santa (Restless), Kevina Smitha (Czerwony stan) i Mirandy July (Przyszłość). Wydarzeniami festiwalu będą również: komediodramat Jack Goes Boating - debiut reżyserski wybitnego aktora Philipa Seymoura Hoffmana, Blue Valentine Dereka Cienfrance'a o rozpadzie młodego małżeństwa z przebojowymi kreacjami Ryana Goslinga i nominowanej do Oscara Michelle Williams oraz kameralny dramat w gwiazdorskiej obsadzie (Keira Knightley, Eva Mendes, Sam Worthington) Zeszłej nocy. Festiwal zamknie oryginalna komedia Damsels in Distress Whita Stillmana, która kończyła również tegoroczny festiwal w Wenecji.

W sekcji Spectrum widzowie zobaczą m.in. Gdziekolwiek byle dzisiaj Michaela Di Jiacomo z Johnem Turturro - osobliwą opowieść o parze nowojorskich samotników, którzy poznają się przez sekstelefon; Talerz i łyżka Alison Bagnall z przebojową rolą wschodzącej gwiazdy amerykańskiego kina Grety Gerwig w roli zdradzanej żony, która spontanicznie ucieka z domu i rusza w szaloną podróż oraz Miłość Williama Eubanka - przypominający niedawne Moon, arthouse'owy projekt alternatywnego zespołu rockowego Angels & Airwaves, metafizyczny poemat o samotności.

Wśród dokumentów w sekcji American Docs znajdą się m.in.: laureat konkursu publiczności zeszłorocznego festiwalu w Austin SXSW Marwencol Jeffa Malmberga oraz To drugie słowo na "F"  Andrei Blaugrund o rockmanach, którzy zamienili szalone życie muzyków na spokojne ojcostwo. Wśród tegorocznych filmów nie zabraknie dzieł autotematycznych, jak choćby American Grindhouse o historii kina exploitation, z udziałem między innymi Quentina Tarantino. W programie sekcji znalazło się również najnowsze dzieło mistrza prowokacyjnego dokumentu Errola Morrisa - Tabloid, śmieszno-straszny film o sile prasy kolorowej. O mediach traktuje również Z pierwszej strony: Rok w "New York Timesie", którego autor Andrew Rossi spędził z kamerą rok w redakcji jednej z największych światowych gazet.

Bohaterami retrospektyw podczas 2. AFF będą: urodzony w Suchej Beskidzkiej klasyk amerykańskiego kina, zdobywca sześciu Oscarów Billy Wilder (Garsoniera, Słomiany wdowiec, Bulwar Zachodzącego Słońca); Todd Solondz - znakomity amerykański twórca niezależny (Happiness, Palindromy); filmowiec-filozof Terrence Malick - autor legendarnych Niebiańskich dni i Cienkiej czerwonej linii, zdobywca Złotej Palmy na tegorocznym MFF w Cannes za Drzewo życia; Joe Swanberg, przedstawiciel nurtu mumblecore, który podbija młodą publiczność i festiwale. Na festiwalu zobaczymy również ostatni film Nicholasa Raya - eksperymentalny We Can't Go Home Again, zrekonstruowany przez jego żonę Susanne Ray.

Internetowa sprzedaż karnetów w cenie 170 zł trwa do 6 listopada (lub do wyczerpania puli). Sprzedaż biletów on-line rozpocznie się 3 listopada. Sprzedaż w kinie Helios od 10 listopada.

Kalendarz projekcji

Lista filmów


czytaj także
Festiwale Znamy zwycięzców 7. American Film Festival we Wrocławiu 30/10/16
Ogłoszenie XXI Konkurs im. Krzysztofa Mętraka 2/12/16
Program Retrospektywy Rivette’a i Kelemena, nowe kino izraelskie na 17. MFF TNH 2/12/16
Ogłoszenie Promocje w naszym sklepie na płyty i pakiety dvd 12/12/16