English

Nocne Szaleństwo na 21. NH. W programie nowe filmy Dupieux, Noé i Wheatleya

1/07/21
Rezydencja pod Truskawką, reż. Kentucker Dudley
Whiskey, trufle i dobra muzyka. Wyjątkowe dokumenty na Nowych Horyzontach Konkurs „Film Your Story” rozstrzygnięty!

Zapnijcie pasy i weźcie głęboki oddech: oto sekcja Nocne Szaleństwo, w ramach której prezentujemy najnowsze filmy dekonstruujące schematy kina gatunkowego, bawiące się konwencjami, zaskakujące i przekraczające (wszelkie) granice. W tym roku w sekcji znalazło się osiem nieprzyzwoicie dobrych tytułów: oddający hołd „video nasties” Censor, fascynująca i przerażająca Saint Maud, kontrowersyjne Lux Aeterna, absurdalne Mandibules, krwawe Na Ziemi, surrealistyczna Rezydencja Pod Truskawką, równie zabawny, co straszny Teddy oraz niemoralnie pyszne Sexual Drive. Nocne Szaleństwo na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty rozpocznie się 12 sierpnia, a 4 sierpnia wystartuje sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne, dzień później – sprzedaż dostępów na pokazy online (tegoroczne Nowe Horyzonty odbędą się w hybrydowej formie).

Highlightem Nocnego Szaleństwa będzie polska premiera przeboju festiwali Sundance i Berlinale – Censor w reżyserii Prano Bailey-Bond. Niezwykle wystylizowany (niech żyją kolorowo-mroczne czasy VHS!) debiut walijskiej reżyserki to odważny hołd złożony „video nasties” i porażające studium popadania w obłęd. To kolejny rewelacyjny horror po głośnym Saint Maud Rose Glass, który także przypomnimy w tegorocznym Nocnym Szaleństwie. Do obu filmów scenografię zaprojektowała Polka Paulina Rzeszowska, zaś za ich dystrybucję odpowiada M2 Films.

Na Nowe Horyzonty wracają mistrzowie! Dwie wielkie gwiazdy francuskiego kina Charlotte Gainsbourg i Béatrice Dalle spotykają się w kontrowersyjnym projekcie Gaspara Noé Lux Aeterna (dystrybucja: Gutek Film), a w nim muzyka Chopina w wersji elektro, radość epilepsji, źródła mizoginii, palenie czarownic na stosie, przedwczesny wytrysk i totalny chaos. Mandibules autora Deerskin i Morderczej opony Quentina Dupieux to z kolei cudownie absurdalna buddy comedy o dwóch niezbyt rozgarniętych kumplach, którzy na swojej drodze spotykają wielką muchę i wpadają na pomysł, że można ją wytresować i napaść na bank. Aż w końcu Ben Wheatley (High-Rise, Free Fire), który w krwawym przeboju Sundance Na Ziemi (In the Earth) pokazuje, jak kręci się mocne, pandemiczne horrory. 

Nie zabraknie szalonych perełek. Surrealistyczna Rezydencja Pod Truskawką (Strawberry Mansion) to oniryczny odlot Kentuckera Dudleya i Alberta Birney, którego bohaterem jest… audytor snów. Teddy braci Boukherma (selekcja Cannes 2020) to absurdalna, młodzieżowa komedia grozy (jednakże bardzo nowohoryzontowa), której bohater-outsider zamienia się w wilkołaka. Aż w końcu cudowne spotkanie z food porn, czyli trzy niemoralne opowieści w Sexual Drive Kôty Yoshidy.

Pełny program 21. MFF Nowe Horyzonty ogłosimy 3 sierpnia. Na festiwal zapraszamy w dniach 12-22 sierpnia (pokazy stacjonarne) oraz 12-29 sierpnia (pokazy online).

Więcej szczegółów na nowehoryzonty.pl.


czytaj także
Ogłoszenie Pokazy specjalne „Annette” równolegle ze światową premierą w Cannes 28/06/21
Dystrybucja Czy można wygrać z miastem? Zobacz przedpremierowo „Berlin Alexanderplatz” 5/07/21
Program Sekcja Ale kino+ na 21. Nowych Horyzontach: zobacz festiwalowe przeboje 6/07/21
Dystrybucja „Niepamięć” od dziś w kinach. Zobacz, kiedy gramy w Twoim mieście 25/06/21

Newsletter

OK