English
zaloguj / zarejestruj

Programerzy Lost Lost Lost polecają filmy SNH dostępne
on-line

19/03/20
Cmentarz wspaniałości reż. Apichatpong Weerasethakul
Małgorzata Sadowska poleca filmy SNH dostępne on-line Ewa Szabłowska poleca filmy SNH dostępne on-line

#zostańwdomu

Nowohoryzontowe w formie i treści tytuły w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (dostępne on-line) polecają Agnieszka Szeffel, Mariusz Mikliński i Mariusz Wojas, programerzy sekcji Lost Lost Lost. Na Nowych Horyzontach prezentują filmy z obrzeży międzynarodowych festiwali, odważne, nieklasyczne, poszukujące nowych rozwiązań formalnych.

Cmentarz wspaniałości, reż. Apichatpong Weerasethakul

Ostatni film bohatera tegorocznej retrospektywy zrealizowany w Tajlandii i jak się wydaje, jeden z najbardziej osobistych. Weerasethakul wraca do rodzinnego miasta, opowiadając o kwarantannie 40 żołnierzy pogrążonych w tajemniczej śpiączce. Pracująca w szpitalu jako wolontariuszka Jenjira nawiązuje kontakt z jednym z nich, a wkrótce potem żołnierz odzyskuje świadomość. Dwoje nieznajomych, których wydaje się dzielić wszystko, połączy trudna do zdefiniowania zależność. Odkąd wojskowi przejęli kontrolę nad krajem – mówił reżyser – czuję, że ludzie niepokoją się o swoją przyszłość i potrzebują ucieczki. Jedną z jej form jest sen. (…) Z początku fabuła zapowiada się dosyć konwencjonalnie, jednak w miarę upływu czasu, gdy bierze ją w posiadanie Jenjira, spowalnia i przechodzi w senną ucieczkę. (senses of cinema)

vod.pl
cineman.pl

Epokowy projekt, reż. Carlos M. Quintela

Specjalne wyróżnienie jury konkursu 15. NH, inne niż dotąd oblicze kubańskiej melancholii ruin, w czerni i bieli. Miejscem akcji jest Juragua, miasto zbudowane od zera w latach 80. przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR. Trzech mężczyzn – reprezentujących trzy pokolenia – tkwi w niewielkim pracowniczym mieszkaniu, mierząc się z niezrealizowanymi marzeniami, cieniami miłosnych wspomnień i lękiem przed śmiercią. Carlos M. Quintela tworzy egzystencjalną metaforę - Kuba od lat znajduje się w sytuacji patowej, a jego rodakom do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor wymieszany z tęsknotą za minionym. Niezwykłe zdjęcia operatora, Marcosa Attili.

vod.pl
cineman.pl

Lucyfer, reż. Gust Van den Berghe

Oto prawdziwe nowe horyzonty kina – reżyser Gust Van den Berghe i operator Hans Bruch Jr. specjalnie na potrzeby Lucyfera skonstruowali zbliżony do „rybiego oka” tondoskop. Stąd kadry przypominają tu nakreślone delikatną kreską, utrzymane w pastelowych barwach medaliony. Oglądamy więc w magicznym kole świat inspirowany biblijną opowieścią. Jak łatwo jest stworzyć mit – niemal z niczego? Lucyfer (w tej roli ulubiony aktor Nicolása Peredy, Gabino Rodríguez) podczas wędrówki z nieba do piekieł spędza jakiś czas na ziemi, wprowadzając zamęt w życiu odsuniętej od świata meksykańskiej wioski u podnóża wulkanu Parícutin. Film zdobył Grand Prix MFF Nowe Horyzonty w 2015 roku.

vod.pl
cineman.pl

Śmierć Ludwika XIV, reż. Albert Serra

Tytuł, który - ze wszystkich filmów Alberta Serry, bohatera zeszłorocznej retrospektywy - cieszył się największym uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności, laureat m.in. Nagrody Jeana Vigo. Scenariusz został oparty na raportach medycznych i pamiętnikach Saint-Simona, który zdaje relację z ostatnich dni Króla Słońce, umierającego z powodu gangreny w obecności bezradnych medyków. Serra, znany z zamiłowania do eksperymentów ze swoimi aktorami, zostawił odtwórcę głównej roli, Jean-Pierre'a Léauda, właściwie bez wskazówek. Zorientował się, że aktor w prywatnym życiu większość wolnego czasu spędza w wykwintnym łożu z baldachimem. Podobną sytuację zaaranżował na planie – kreacja Léauda stapia się więc z jego osobowością, tworząc na ekranie pełną autentyzmu wizję śmierci nie tyle królewskiej, ile zwyczajnej.

vod.pl
cineman.pl
vod.tvp.pl


czytaj także
Dystrybucja Magdalena Sztorc poleca filmy SNH dostępne on-line 21/03/20
Dystrybucja Kino Dzieci poleca filmy SNH dostępne on-line 21/03/20
Dystrybucja Piotr Czerkawski poleca filmy SNH dostępne on-line 17/03/20
Dystrybucja Polecamy filmy Stowarzyszenia Nowe Horyzonty dostępne on-line 27/03/20