English
zaloguj / zarejestruj

Złota Dziesiątka Urszuli Śniegowskiej

18/07/18
My, zwierzęta, reż. Jeremiah Zagara
Złota Dziesiątka Marcina Pieńkowskiego Złota Dziesiątka Małgorzaty Sadowskiej

Urszula Śniegowska, dyrektorka artystyczna American Film Festival, poleca filmy z programu 18. MFF NH. 

Searching, reż. Aneesh Chaganty

Searching to mrożący krew w żyłach kryminał o prywatnym dochodzeniu, jakie prowadzi ojciec po zniknięciu nastoletniej córki, a jednocześnie refleksja nad konsekwencjami uzależnienia od technologii, najprzeróżniejszych otaczających nas zewsząd urządzeń: komórki, komputera, telewizorów… Cała akcja jest zresztą przez nie zapośredniczona: toczy się na ich ekranach.

Żona, reż. Björn Runge

Żona to "zemsta" wszystkich kobiet pozostających w cieniu swoich partnerów-celebrytów, jak wierna tytułowa żona (w tej roli wspaniała, posągowa Glenn Close) fikcyjnego amerykańskiego pisarza właśnie nagrodzonego literackim Noblem, do tego głos w dyskusji o parytecie w sztuce.

Tajemnice Silver Lake, reż. David Robert Mitchell / USA 2018

Pokazywany w konkursie canneńskim, choć niedoceniony żadnymi nagrodami, trzeci film (po pokazywanym na AFF Myth of American Sleepover i It Follows) amerykańskiego twórcy średniego pokolenia. Mnie uwiódł niezliczonymi nawiązaniami do dziedzictwa klasyki filmowej (twórczości Altmana czy wczesnych filmów braci Coen) i obrazem młodzieży karmiącej swoje ego blichtrem Los Angeles, nie zapominając o kryminalnej fabule.

My, zwierzęta, reż. Jeremiah Zagara

Film o dojrzewaniu artysty i źródłach inspiracji: trzej mali chłopcy wychowują się sami. Najmłodszy ucieka w kreację i w tajemnicy tworzy komiks, który stał się kanwą dla tego urzekającego i poruszającego filmu.

Piercing, reż. Nicolas Pesce

Drugi film pełnometrażowy Nicolasa Pesce, który zasłynął na Sundance 2017 czarno-białym wysmakowanym horrorem The Eyes of My Mother, pokazywanym na AFF w ubiegłym roku. W Piercing, który też miał premierę na Sundance i został tam gorąco przyjęty, Christopher Abbott - pierwszy przystojniak amerykańskiego indie - gra dobrego męża i ojca, który nieoczekiwanie postanawia wprowadzić w czyn swoje mordercze żądze. Gra też zjawiskowa Mia Wasikowska. Film jest czarną komedią, największym odlotem, jaki pojawił się w tym sezonie.

The Rider, reż. Chloé Zhao

Przepięknie filmowana w Południowej Dakocie, oparta na faktach fikcyjna opowieść o walce kowboja z ograniczeniami i słabością po ciężkim wypadku. Niejako sequel poprzedniego filmu Chloé Zhao Songs My Brother Taught Me, kręconego w tym samym środowisku.

Madeline i Madeline, reż. Josephine Decker

Znana z poprzednich edycji Nowych Horyzontów i AFF, Josephine Decker to uosobienie niezależności, a teraz też laureatka Nagrody Publiczności na Sundance. Przygląda się nastoletniej Madeline, która za wszelką cenę i wbrew typowej dla tego wieku agresji wobec całego świata chce zostać aktorką. Jedna z moich ulubionych reżyserek, artystka i pisarka, Miranda July gra tu histeryczną do bólu matkę.

Jestem innym tobą, reż. Nanfu Wang

Młoda dokumentalistka z Chin odwiedza Stany i zaprzyjaźnia się z neo-hippisem z Florydy. Towarzyszy mu w ucieczce z domu i odkrywaniu trudów życia na ulicy. Wspólnie uczą się przyjaźni i poznają na własnej skórze, czym jest współczesny kapitalizm i człowieczeństwo.

Kusama - nieskończoność, reż. Heather Lenz

Portret niesamowitej artystki japońskiej, obsesyjnie używającej motywu kolorowych kropek.

Nicolas Roeg

Wśród retrospektyw najchętniej przypomnę sobie twórczość Nicolasa Roega, genialnego reżysera pochodzącego z Australii, pracującego w Stanach i w Wielkiej Brytanii. Najważniejszym jego filmem jest chyba kryminał narkotyczny Performance z Mickiem Jaggerem. Chętnie obejrzę też na dużym ekranie Człowieka, który spadł na ziemię, science-fiction z Davidem Bowiem.


czytaj także
Program W tym roku w Klubie Festiwalowym rządzi hasło Taste, That's Why 19/07/18
Esej Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kinie z Islandii i Norwegii 20/07/18
Program Oslo/Reykjavik – norweskie i islandzkie kino na 18. MFF Nowe Horyzonty 20/07/18
Program Sekcja Ale kino+ po raz piąty na Nowych Horyzontach! 13/07/18