English
zaloguj / zarejestruj

Pozytywna energia filmowego wtorku

8/08/17
Rozpoczął się nabór na Polsko-Amerykańskie Spotkania Koprodukcyjne 8. edycja Studia Nowe Horyzonty+

Kolejny dzień festiwalu zaskoczy widzów kinem zaangażowanym oraz artystycznym spojrzeniem młodych twórców

Festiwalowy wtorek rozpocznie się o 10.00 od podwójnego pokazu filmów: ”Człowiek z Londynu” oraz ”Podróż po nizinie Węgierskiej” z gościnnym występem Freda Kelemena. Kwadrans później – prowokacyjna ”Opera o Polsce”(KNH 8), dokument kreacyjny w reżyserii Piotra Stasika. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami. W południe, o 12.45, zapraszamy na libańską opowieść wyróżnioną na ostatnim Berlinale nagrodą FIPRESCI – ”Uczucie silniejsze niż miłość”, po którym czeka na widzów spotkanie z reżyserką w KNH 2. Później, ekscytujące chilijskie ”Życie rodzinne” (KNH 8) o 13.15. O tej samej porze, długo wyczekiwane ”Serce miłości”(KNH 9) Łukasza Ronduda. Ten portret najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: Wojtka Bąkowskiego oraz Zuzanny Bartoszek będzie połączony z Q&A. Greckie kino zagości na festiwalowych ekranach o 13.30 filmem ”Polk” (KNH 4). To niestandardowe estetyczne doświadczenie zostało wyróżnione na Thessaloniki Film Festiwal 2014. O 15.30 warto zwrócić uwagę na kanadyjski obraz ”Pokonać noc” w KNH 6. Produkcja to esej o bezradności, ale też i o potrzebie solidarności i zmiany w obliczu zagrożenia. Później, na widzów czekać będzie Shortlista Zestaw 3 w KNH 2 o 15.45.

Głośny film Ann Oren – ”The World is Mine” to izraelski film o fenomenie jakim jest Hatsune Miku, najsłynniejsza wirtualna piosenkarka na świecie. Kolejne spotkania, tym razem o 16.15 to ”Niesamowite, ale prawdziwe”, cieszący się niesamowicie ciepłym przyjęciem, film o miłości (KNH 8) oraz ”Ptaki śpiewają w Kigali” (KNH 9). Ta druga produkcja to dzieło Krzysztofa Krauze i Joanny Kos–Krauze to poruszająca historia o tragedii rwandyjskiego ludobójstwa przez pryzmat kobiecego spojrzenia. Wieczorne pokazy rozpoczną się o 18.45 od austriackiego ”Los Feliz” (KNH 2) w reżyserii Edgara Honetschlägera wraz z gościnnym udziałem samego twórcy. O 19.00 w KNH 4 “Sarajewa pieśni o nieszczęściu” , czyli trzy przepełnione smutkiem pieśni ze współczesnego Sarajewa. Chwilę później, bo o 19.15 futurologiczna spekulacja na temat rozwoju cywilizacji i końca świata, czyli ”Photon” (KNH 8) Normana Leto, na który czekają chyba wszyscy. Później, w KNH 3 o 21.45, „Moja siostra”, hiszpańsko–kolumbijska produkcja nagrodzona za najlepszą aktorską kreację na Malaga Spanish Film Festival 2017. Późnym wieczorem o 22.00, w KNH 6, wzbudzające skrajne emocje, “Wszystkie nieprzespane noce”, współcześni, napędzani używkami warszawscy, “Niewinni czarodzieje”. Po projekcji – spotkanie z reżyserem – Michałem Marszakiem. Filmowy dzień zakończy się na Rynku pokazem przepięknego “Mr. Gaga” Tomera Heymanna, produkcją z pogranicza biografii i wizjonerskiego dzieła o tańcu.

Wieczorem nie można zapomnieć o scenie T–mobile Electronic Beats, gdzie o 22.00 wystąpi intrygujący Vitas Guerulaitis oraz synthpopowa Blood Sport, jak zawsze, w klubie festiwalowym – Arsenał. 

 

Opracowanie Zosia Wierzchowska


czytaj także
Program Energetyczny początek emocjonującego tygodnia 7/08/17
Program Szaleństwo filmowych wrażeń 9/08/17
Program Niedziela na pełnych obrotach 6/08/17
Program Czwartkowe spotkania z kinem 10/08/17