English

Białe noce: filmy, muzyka i sztuka orbitujące wokół polarnego Słońca

23/06/22
Dzieci natury, reż. Friðrik Þór Friðriksson
Miłość popkultury i arthouse'u? Posłuchaj podcastu Więcej Nowych Horyzontów Gniew, sarkazm i bunt. „Kolano Ahed” już w polskich kinach

Daleka i bliska jednocześnie, chłodna, dzika, nieobliczalna, samotna, pełna światła i grozy, magiczna, folkowa. Północ będzie szczególną bohaterką tegorocznych Nowych Horyzontów, nie tylko w wymiarze kinowym. W programie festiwalu znajdzie się sekcja Białe noce, w ramach której wybierzemy się w 15 filmowych podróży do najdalszych zakątków Islandii, Kanady, Szwecji, Finlandii czy Norwegii. 

Śladem polarnego słońca podążymy na wystawę Republika Słońca do galerii Studio BWA, by przyjrzeć się, jak jego promienie rysują pejzaż rzeczywistej i wyobrażonej Północy: zimnego raju na Ziemi. Z kolei w pierwszą sobotę festiwalu przywitamy nowy dzień (już o 4:30 rano) podczas wrocławskiej odsłony W Brzasku – wyjątkowego wydarzenia muzycznego.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty rozpocznie się już za niecały miesiąc – na tegoroczną edycję NH zapraszamy w dniach 21-31 lipca (część stacjonarna; filmy online będą dostępne do 7 sierpnia). Jeszcze tylko dziś – do końca dnia – w sprzedaży dostępne są karnety na część stacjonarną festiwalu. Pełny program wydarzenia ogłosimy 5 lipca, 7 lipca rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów i dostępów online.

Kup karnet

Białe noce: 15 filmów, które przybliżą daleką Północ

Część filmowa Białych nocy została przygotowana wspólnie przez Aleksandrę Nguyen Van i Marcina Pieńkowskiego. Jak mówią, z naszych wyborów wyłania się świat piękny i przerażający, poetycki, zanurzony w tradycji i lokalnych legendach.

W programie znajdą się m.in. filmy Hlynura Pálmasona (prezentowany w Cannes Godland, krótkometrażowe Gniazdo), legendarne Dzieci natury Friðrika Þóra Friðrikssona, opowiedziany językiem poezji Saamów Govadas Eliny Oikari, etnopoetycka, rytualna Anerca – oddech życia Markku i Johannesa Lehmuskallio oraz kanadyjskie Nalujuk Night Jennie Williams – w których zobaczymy radośnie przerażające obrzędy. W ramach Białych nocy pokażemy także łączącą atmosferę z filmów Kaurismäkiego i Lyncha Historię drwala Mikko Myllylahtiego, przebój Sundance – Hatching Hanny Bergholm oraz eksperymentalnego, nagrodzonego w Wenecji Niewidomego człowieka, który nie chce obejrzeć „Titanica”  Teemu Nikkiego. Więcej informacji o wszystkich filmach zamieściliśmy w tekście kuratorskim.

Przeczytaj tekst kuratorski

Republika Słońca: wystawa w galerii Studio BWA

Wystawa, która – jak co roku – jest przedłużeniem kinematograficznych poszukiwań prowadzonych na festiwalu, tym razem rozwinie słoneczny motyw zasygnalizowany w haśle Nowych Horyzontów: kino przesilenia. Republika Słońca poświęcona będzie miejscu, które na mapie zbiorowej wyobraźni zajmuje globalna Północ. Wraz z artystami i artystkami poszukiwać będziemy miejsca na przecięciu szlaków migracyjnych, ekonomicznych dyskursów, procesów ekologicznych, egzystencjalnych doświadczeń, nowych mitów politycznych i starych rytuałów solarnych. Punktem orientacyjnym w tych poszukiwaniach jest figura polarnego Słońca, które rzuca zimne światło na obraz dzisiejszego świata, znajdującego się w toku symbolicznego przebiegunowania. 

Kuratorami wystawy są Ewa Szabłowska i Stach Szabłowski.

Przeczytaj więcej o Republice Słońca

W Brzask: muzyczne doświadczenie o poranku

W Brzask to cykl wydarzeń muzycznych, który korzysta z łaskawej, lecz wymagającej aury wschodu słońca i prowizorycznie skleja ją z muzycznym eksperymentem. Jego skromna tradycja rozpoczęła się około 2013 roku w parku wokół warszawskiego Muzeum Rzeźby w Królikarni. Program muzyczny W Brzasku jest otwarty na niemal każdy gatunek, choć posiada wąskie oczko filtrujące nastawione na skromność, wzniosłość i ekstrawagancję. Podczas edycji realizowanej na zaproszenie MFF Nowe Horyzonty w Parku Szczytnickim posłuchamy: koncertu na fletach historycznych w wykonaniu Maji Miro-Wiśniewskiej, radykalnego girlsbandu Rock AngelZ, słuchowiska przygotowanego przez Mikołaja Kurpiosa – producenta skupionego na tworzeniu muzyki do gier oraz niespodziankowego setu DJ-skiego, który wprowadzi nas sprawnie w dalszą część dnia.

Pierwsza wrocławska odsłona W Brzasku rozpocznie się po nocy z soboty na niedzielę, 24 lipca o godz. 4:30 (rano) w przestrzeni Parku Szczytnickiego, szczegółowe miejsce podamy wkrótce. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Projekt Białe noce, wraz z wystawą Republika słońca i koncertem W Brzask, jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


czytaj także
Program Retrospektywa twórczości Agnieszki Holland na 22. MFF Nowe Horyzonty 21/06/22
Program Scena artystyczna na 22. MFF Nowe Horyzonty 5 dni temu
Program Organizujmy się, obywatelki! Trzecie Oko podczas 22. Nowych Horyzontów 4 dni temu
Program Joanna Hogg | retrospektywa twórczości na 22. MFF Nowe Horyzonty 3 dni temu

Newsletter

OK