English

Pociąg

Jerzy Kawalerowicz
Night Train
Polska 1959 / 93’

Akcja filmu toczy się w pociągu jadącym z Warszawy na Hel. Młoda kobieta Marta, podążający w ślad za nią nieco szalony chłopak Staszek, Jerzy - lekarz przeżywający śmierć swojej pacjentki, kokieteryjnie irytująca żona adwokata i jej podtatusiały mąż, ksiądz i uczestnicy pielgrzymki, pasażer cierpiący na bezsenność, troskliwa konduktorka i kierownik pociągu - oto bohaterowie utworu Kawalerowicza. Wieść o ukrywającym się w pociągu mordercy wywołuje wśród nich niezwykłe poruszenie. Kiedy z wagonu wyskakuje jakiś człowiek, podróżni ruszają za nim w pościg.

Dzięki wirtuozerii reżysera mamy szansę przypatrzeć się z bliska psychologicznej grze, jaką prowadzą między sobą pasażerowie. Każdy człowiek jest w pewnym sensie niezadowolony z tego, co ma - mówił Kawalerowicz - i zostawia sobie jakąś furtkę, jakąś niejasną perspektywę. Ograniczenie przestrzeni wymusiło na reżyserze pewne rozwiązania formalne, które "zagęszczają" akcję. Pociąg Kawalerowicza to reżyserski majstersztyk. Film zdobył Nagrodę im. Georges'a Mélièsa i wyróżnienie dla Lucyny Winnickiej (Marta) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Beata Cyganek

Jerzy Kawalerowicz, wybitny reżyser i scenarzysta, urodził się w 1922 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych i w Instytucie Filmowym w Krakowie. Jako student asystował przy realizacji pierwszych powojennych filmów polskich, m.in. Zakazanych piosenek Leonarda Buczkowskiego (1946). Od 1951 roku pracuje jako samodzielny reżyser. Jego pierwszy film fabularny Gromada (1951) został wyróżniony na festiwalu w Karlovych Varach. Udany debiut reżyserski umożliwił mu realizację kolejnych filmów fabularnych. W 1966 roku jego Faraon był nominowany do Oscara. Twórczość Kawalerowicza wykazuje doskonałe opanowaniu warsztatu realizatorskiego, wyczulenie na kompozycję plastyczną kadru. W dziełach swych podejmuje refleksję nad naturą człowieka i jego pozycją w świecie w sferze psychologicznych i politycznych uwarunkowań. Dzisiaj filmy Jerzego Kawalerowicza stanowią klasykę polskiego kina.

Filmografia:

1951 Gromada / The Village Mill

1953 Celuloza / Celullose

1956 Cień / Shadow

1959 Pociąg / Night Train

1960 Matka Joanna od Aniołów / Mother Joan of the Angels

1965 Faraon / Pharaoh

1971 Maddalena

1980 Spotkanie na Atlantyku / Chance Meeting on the Atlantic

1989 Jeniec Europy / The Hostage of Europe

1982 Austeria / The Inn

1995 Za co? / Why?

2001 Quo vadis

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
scenariusz: Jerzy Lutowski, Jerzy Kawalerowicz
zdjęcia: Jan Laskowski
obsada: Lucyna Winnicka (Marta), Leon Niemczyk (Jerzy), Teresa Szmigielówna (żona adwokata), Zbigniew Cybulski (Staszek), Helena Dąbrowska (konduktorka), Ignacy Machowski (pasażer wagonu sypialnego)
producent: Jerzy Rutowicz
produkcja: Zespół Filmowy Kadr
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
nagrody: IFF Venice 1959 - nagroda Georgesa Meliesa, wyróżnienie aktorskie / Georges Melies Award, Best Actress
wersja językowa: polska