English

Bruno Schulz

Bruno Schulz. Żyd urodzony w Drohobyczu. Niski, szczupły i niepozorny człowiek, który w szarym garniturze przemykał ulicami swojego miasta. Pisarz, malarz i grafik, który zarabiał jako nauczyciel rysunku i robót ręcznych. Introwertyk i gawędziarz. Wizjoner powołujący do życia dziwaczne, amorficzne światy. Klasyk, po którego dorobek sięgali znani i cenieni filmowcy: bracia Quay i Wojciech Jerzy Has. Pechowiec, który zginął zastrzelony w czasie II wojny światowej. W dokumencie Adama Sikory opowiadają o nim dawni znajomi, świadkowie jego życia i śmierci. Z warstwą rzeczywistą przenikają się konfabulacje i fantazje: sceny z udziałem aktorów, w których widzimy Schulza pogrążonego w pracy lub prowadzącego towarzyskie rozmowy, oraz animacje, w których ożywa jego mroczna twórczość. To wszystko składa się na wielobarwny portret człowieka o dość skromnej biografii i wyjątkowo bogatym życiu wewnętrznym.

Piotr Mirski

Adam Sikora

Urodził się w 1960 roku w Mikołowie. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Bywa operatorem, scenarzystą i reżyserem. Najbardziej znany jest jako autor zdjęć – pracował przy tak głośnych i nagradzanych filmach jak Młyn i krzyż Lecha Majewskiego czy Cztery noce z Anną i Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Jako reżyser realizuje filmy zarówno dokumentalne (Blusmeni. Ballada o Janku „Kyksie” Skrzeku, Boże Ciało), jak i fabularne (Ewa, Gigant).

Filmografia

1999 Blusmeni. Ballada o Janku "Kyksie" Skrzeku (doc., short)

2005 Boże Ciało / Corpus Christi (doc., short)

2006 Gigant

2011 Ewa (co-dir.)

2014 Bruno Schulz (doc.)

Twórcy

reżyseria Adam Sikora
scenariusz Agata Tuszyńska
zdjęcia Tomasz Woźniczka
montaż Beata Walentowska
muzyka Jacek Hamela
animacja Marcin Podolec
obsada Natalia Chmielarz, Sławomir Żukowski, Mariusz Bonaszewski, Maryla Birman, Zeev Fleischer, Abraham Hauptman, Zdzisława Lewikowa
producent Agnieszka Traczewska
produkcja LARGO Studio Filmowe, Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny
właściciel praw Largo
język polski
barwa kolor i cz.-b.