English

Zew morza

The Call of the Sea

Odrestaurowany w ramach projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej przedwojenny Zew morza powstał na podstawie scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. To połączenie efektownego kina marynistycznego z wątkami romansowymi i sensacyjnymi było przebojem polskiego kina w latach 20. Pokazowi na Rynku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu. Seans we współpracy z Filmoteką Narodową.

Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze. Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony. Hanka powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości Stacha i Hanki.

Pokazowi na Rynku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu, w składzie Magda Małecka-Wippich, Łukasz Błaszczyk, Wojciech Sławiński, Artur Kasperek, Piotr Maślanka, Anna Kalska, Sylwester Sobola, Karol Mankowski – akustyk.

Henryk Szaro

(1900 - 1942) Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, jeden z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego. Absolwent słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie (obecnie Sankt Petersburg). Był uczniem Wsiewołoda Meyerholda, rosyjskiego reżysera i aktora, propagatora konstruktywizmu w teatrze. Był współzałożycielem Polskiego Związku Producentów Filmowych, a w 1929 roku został członkiem honorowym francuskiego Union des Artistes Cinematographiques w Nicei. Dokonał wielu filmowych adaptacji dzieł literackich, m.in.  Mocny człowiek (1929), Dzieje grzechu (1933), Ordynat Michorowski (1937). Realizował także filmy o tematyce żydowskiej, m.in. Ślubowanie (1937). Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Wilna, w 1942 roku wrócił jednak do Warszawy, na teren getta warszawskiego. Najprawdopodobniej w nocy z 8 na 9 czerwca 1942 roku został wyciągnięty z mieszkania przy ulicy Pańskiej wraz z teściem i zastrzelony na ulicy.

Wybrana filmografia

1925 Rywale

1926 Czerwony błazen

1928 Dzikuska

1930 Na Sybir

1933 Dzieje grzechu

1937 Ślubowanie

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Henryk Szaro
scenariusz Stefan Kiedrzyński
zdjęcia Seweryn Steinwurzel
muzyka Krzesimir Dębski
obsada Maria Malicka, Jerzy Marr, Mariusz Maszyński, Nora Ney, Antoni Różański, Józefa Modzelewska, Oktawian Kaczanowski, Stanisława Słubicka, Antoni Bednarczyk
producent Władysław Markiewicz, Maria Hirszbein
produkcja Leo-Film
właściciel praw Filmoteka Narodowa
język polski
barwa cz.-b.