English

Ostatni dzień lata

The Last Day of Summer

Ostatni dzień lata jest jasny, pusty i straszny. Plaża wydaje się tak rozległa, jakby nie istniało nic poza nią, jakby nie była plażą, tylko pustynią; morze porusza się i pomrukuje niczym gigantyczny, bezkształtny organizm; po niebie raz po raz przelatują samoloty, będące wspomnieniem lub zapowiedzią wojny. Pośród tego apokaliptycznego krajobrazu błąkają się dwie postaci: on i ona, oboje samotni, nieszczęśliwi i bezimienni. Flirtują, wspominają, bawią się jak dzieci, wylewają żale jak starcy, planują nawet wspólne życie, ale nie potrafią znaleźć drogi ku sobie – na przeszkodzie stoi ich przeszłość. Zrealizowany za grosze reżyserski debiut Konwickiego to minimalistyczne kino poetyckie: takie, w którym umowność świata przedstawionego narzuca metaforyczne odczytanie. 30-letni artysta, mający za sobą udział w II wojnie światowej i fascynację komunizmem, zadaje tu pytanie: czy można zacząć wszystko od nowa?

Piotr Mirski

nagrody

Venice IFF 1958 – Grand Prix for documentary and short films; EXPO 1958 – Grand Prix for experimental film; London IFF 1958 – 1st Prize; Cinema Enthusiasts Award Samovar 1974

Tadeusz Konwicki

Żył w latach 1926-2015. Był jedną z najważniejszych postaci w kulturze powojennej Polski. Chociaż najbardziej płodny w dziedzinie literatury – napisał wiele powieści, w tym Rojsty, Sennik współczesny i Kronikę wypadków miłosnych – to zapisał się także w historii rodzimego kina. Przygodę z X muzą zaczął jako scenarzysta i kierownik literacki Zespołu Filmowego „Kadr”. Jego reżyserskim debiutem był Pierwszy dzień lata. W swoich rozgrywających się na granicy jawy i snu filmach zajmował się zagadnieniami historii i pamięci.

Filmografia

1958 Ostatni dzień lata / The Last Day of Summer

1961 Zaduszki / All Souls Day

1965 Salto / Jump

1965 Matura / Abitur (short, TV)

1971 Jak daleko stąd, jak blisko / How Far, How Near

1982 Dolina Issy / Issa Valley

1989 Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza / A Tale of Adam Mickiewicz’s „Forefathers’ Eve”

Twórcy

reżyseria Tadeusz Konwicki
scenariusz Tadeusz Konwicki
zdjęcia Jan Laskowski
montaż Wiesława Otocka
dźwięk Józef Bartczak
obsada Jan Machulski, Irena Laskowska
producent Jerzy Laskowski
produkcja Zespół Filmowy „Kadr”
właściciel praw Zespół Filmowy „Kadr”
język polski
barwa cz.-b.