English

Kadry Wrocławia

Images of Wrocław
Polska  / 70’

Breslau – Wrocław. Odchodzące ślady

Opowieść o zmianie oblicza miasta z niemieckiej metropolii Breslau w polski Wrocław. W zestawie znalazły się polskie powojenne produkcje, które opowiadają historię Wrocławia od czasów międzywojennych, przez walki o Festung Breslau, aż do pierwszych miesięcy i lat powojennych, oraz niemiecki archiwalny film dokumentalny pokazujący urok Śląska i Wrocławia z lat 30. ubiegłego wieku. W filmach wykorzystano materiały z archiwów polskich i niemieckich oraz wspomnienia świadków historii.

W programie:

Schlesien (Silezie), 1935

Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały śląskie miasta na czele z Wrocławiem, stolicą regionu. Film obfituje w ujęcia z lotu ptaka. W obrazie Wrocławia zarejestrowane zostały już nieistniejące zabytki.

Breslau-Wrocław. Czas przemian, 2001

reż. Marcin Bradke

Pierwszy odcinek serii Prawdziwy koniec wielkiej wojny przedstawia historię Wrocławia od czasów międzywojennych do pierwszych dni po wyzwoleniu. W kadrze znalazł się Bresalu, niemiecka metropolia, następnie upadek i popadanie w ruinę miasta podczas walk o Festung Breslau, wreszcie Wrocław w pierwszych powojennych miesiącach. W filmie znalazły się fragmenty archiwalnych kronik, fotografie oraz relacje świadków tamtych wydarzeń.

Odbudowa czy rozbiórka, 2003

reż. Marcin Bradke

Opowieść o odbudowie i zagospodarowywaniu tzw. ziem odzyskanych w pierwszych latach po wojnie. Świadkowie tamtych wydarzeń, m.in. architekt i konserwator zabytków, mówią o odgruzowywaniu zniszczonych miast, wyburzaniu grożących zawaleniem budynków oraz trwającej latami odbudowie, a także o tym, dlaczego z krajobrazu Śląska zniknęło wiele zabytkowych budowli - rezydencji, świątyń, które nie ucierpiały w wyniku działań wojennych.

Odchodzące ślady - Wrocław 1945, 1987

reż. Danuta Halladin

Pierwsze powojenne miesiące Wrocławia wspominają ludzie, którzy jako pierwsi znaleźli się w wyzwolonym mieście - lekarze, prawnicy, inżynierowie, robotnicy, dziennikarze. W filmie wykorzystano materiały zdjęciowe ze zbiorów Muzeum Historycznego Muzeum Architektury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN, Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

materiały nadesłane