English

Jak daleko stąd, jak blisko

How Far, How Near

Jak daleko stąd, jak blisko przynosi radykalne rozwinięcie chwytów z poprzednich dzieł Konwickiego. Jeśli w Ostatnim dniu lata czy Salcie rzeczywistość była rozmyta i niewiarygodna, to tu na dobre zmienia się w strumień świadomości, w którym fakty mieszają się z domysłami i pragnieniami. Efektem jest filmowa halucynacja, niejednoznaczna i transowa. Główny bohater, mężczyzna w średnim wieku, wyraźnie zmęczony i zawiedziony, wyrusza w przedziwną podróż – trochę w przyszłość, a trochę w przeszłość, na spotkanie ludzi, których znał i za którymi tęskni. Stara się naprawić dawne błędy i zaniedbania: porozmawiać z ojcem o jego tajemniczym pochodzeniu, ostrzec przyjaciela przed grożącą mu śmiercią, spędzić noc z byłą żoną. Ta droga nieubłaganie prowadzi go w stronę osobistego jądra ciemności, najbardziej traumatycznego wspomnienia i najcięższego grzechu: dokonanego niegdyś morderstwa.

Piotr Mirski

nagrody

Lubuskie Film Summer in Łagów 1972 – Special Jury Prize, Best Actress, Best Supporting Actor, Best Sound; Warsaw Mermaid 1972; San Remo IFF 1973 – Special Award for the screenplay

Tadeusz Konwicki

Żył w latach 1926-2015. Był jedną z najważniejszych postaci w kulturze powojennej Polski. Chociaż najbardziej płodny w dziedzinie literatury – napisał wiele powieści, w tym Rojsty, Sennik współczesny i Kronikę wypadków miłosnych – to zapisał się także w historii rodzimego kina. Przygodę z X muzą zaczął jako scenarzysta i kierownik literacki Zespołu Filmowego „Kadr”. Jego reżyserskim debiutem był Pierwszy dzień lata. W swoich rozgrywających się na granicy jawy i snu filmach zajmował się zagadnieniami historii i pamięci.

Filmografia

1958 Ostatni dzień lata / The Last Day of Summer

1961 Zaduszki / All Souls Day

1965 Salto / Jump

1965 Matura / Abitur (short, TV)

1971 Jak daleko stąd, jak blisko / How Far, How Near

1982 Dolina Issy / Issa Valley

1989 Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza / A Tale of Adam Mickiewicz’s „Forefathers’ Eve”

Twórcy

reżyseria Tadeusz Konwicki
scenariusz Tadeusz Konwicki
zdjęcia Mieczysław Jahoda
montaż Wiesława Otocka
muzyka Zygmunt Konieczny
obsada Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Anna Dziadyk, Alicja Jachiewicz
producent Tadeusz Urbanowicz
produkcja Zespół Filmowy „Plan”
właściciel praw Studio Filmowe „Zebra”
język polski