en
Ostatnie dni miasta reż. Tamer El SaidOstatnie dni miasta reż. Tamer El Said

Ostatnie dni miasta

In the Last Days of the City / Akher ayam el madina

Egipt, Niemcy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2016 / 118’

reżyseria: Tamer El Said
scenariusz: Tamer El Said, Rasha Salti
zdjęcia: Bassem Fayad
muzyka: Amélie Legrand, Victor Moïse
obsada: Khalid Abdalla, Laila Samy, Hanan Youssef
producent: Tamer El Said, Khalid Abdalla, Michel Balagué, Marcin Malaszczak, Cat Villiers
produkcja: Zero Production, Sunny Land Film, Mengamuk Films [at], Autonomous
nagrody: MFF w Berlinie 2016 - Caligari Film Award; BAFICI 2016 - najlepszy reżyser (konkurs międzynarodowy); 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Grand Prix
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Premiera 24 marca 2017

Powiedziałeś: „Pojadę do innej ziemi, nad morze inne. Jakieś inne znajdzie się miasto, jakieś lepsze miejsce. Tu już wydany jest wyrok na wszystkie moje dążenia i pogrzebane leży, jak w grobie, moje serce, pisał aleksandryjski poeta Konstandinos Kawafis. 35-letni Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu, uchwycić puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy. Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie działania. Khalid musi opuścić swoje mieszkanie w śródmieściu, bliscy powoli odchodzą, a tęsknota za niespełnioną miłością wciąż spędza mu sen z powiek. Podczas gdy montażysta załamuje ręce, reżyser dyskutuje z przyjaciółmi o bliznach, jakie miasto może po sobie zostawić, i przegląda nagrany materiał, poszukując elementu łączącego w całość obrazy, wspomnienia i impresyjne epizody. Podobne wątpliwości musiały towarzyszyć Tamerowi El Saidowi, który swój debiut realizował od 2007 roku, by w rezultacie z 250 godzin nagrań zbudować dwugodzinny mozaikowy portret Kairu przed rewolucją, przysypanego pyłem miasta w kolorze piasku, wypełnionego ruchem i szumem niczym morze, jednocześnie zbuntowanego i hołdującego tradycji. To miasto pójdzie za tobą.

Tamer El Said

Egipski reżyser, scenarzysta i producent, mieszka i pracuje w Kairze. Studiował reżyserię w High Institute of Cinema (HCI), studia ukończył w 2002 roku. Pracował jako asystent reżysera przy kilku dużych egipskich produkcjach, realizował reklamy, pracował jako producent. Wyreżyserował wiele nagrodzonych krótkich metraży i dokumentów. Pracę nad swoim pełnometrażowym, fabularnych debiutem Ostatnie dni miasta rozpoczął w 2008 roku. Film został nakręcony w Kairze, Aleksandrii, Bejrucie, Bagdadzie i Berlinie. Reżyser zebrał na planie wschodzące gwiazdy arabskiej kinematografii. W 2007 roku założył w Kairze własną, niezależną firmę producencką Zero Production, która wspiera niezależnych egipskich filmowców. El Said wspólnie z Khalidem Abdallą i innymi tworzy obecnie w Kairze Cimatheque, alternatywne centrum filmowe, które ma służyć rozwojowi i prezentacji niezależnego egipskiego kina.

wybrana filmografia:

2016 Ostatnie dni miasta / Akher ayam el madina / In the Last Days of the City