en
Ciało Anny Fritz reż. Hèctor Hernández VicensCiało Anny Fritz reż. Hèctor Hernández Vicens

Nocne Szaleństwo

Sekcja Nocne Szaleństwo uwalnia się w tym roku od tematycznych i retrospektywnych ram - skupiając się na prezentacji najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. Zobaczymy świeże tytuły które porwały publiczność czołowych światowych festiwali fantastyki i grozy. Filmy które w śmiały i odkrywczy sposób wykorzystują gatunkowe schematy, oraz poszerzają granice kina rozrywkowego, nie zapominając przy tym o najważniejszym - solidnej porcji dobrej zabawy.

kurator: Grzegorz Kurek

Jednym z najgłośniejszych i najbardziej wybuchowych tytułów tegorocznego programu będzie Tokyo Tribe - gangsterski rap-musical zrealizowany przez enfant terrible japońskiego kina gatunkowego, Shiona Sono. Rozgrywająca się podczas jednej nocy w neonowym Tokio epicka bitwa na rymy, pięści i pozłacane gnaty zaspokoi nawet najbardziej wymagających fanów gatunku WTF Japan. Miłośnikom surrealistycznego humoru przypadnie też do gustu węgierska czarna komedia Liza, lisia wróża, w reżyserii debiutanta Károly Ujj Mészárosa. Liza to wypełniona dziwnymi, karykaturalnymi postaciami i fantazyjną retro-scenografią niepokorna kuzynka Amelii, uzupełniona o wisielczy urok Delikatesów i formalną precyzję Moonrise Kingdom. Oprócz Mészárosa, wśród tegorocznych debiutów warto wymienić jeszcze hiszpański thriller Ciało Anny Fritz, który stanowi makabryczną wariację na temat znany z Porozmawiaj z nią Almodovara, oraz kanadyjski He Never Died, łączący elementy krwawego dramatu rodzinnego i horroru, ze znakomitą tytułową rolą legendy punk rocka, Henry Rollinsa.

W ramach tegorocznego Nocnego Szaleństwa obejrzymy też Adventurados, kumpelski film drogi w kosmosie, nawiązujący do brudnego, analogowego kina sci-fi z lat 70. spod znaku Dark Star. Jego reżyser, Berton Pierce, doświadczony modelarz i specjalista od analogowych efektów specjalnych, z pomocą śmietanki artystów z branży dał prawdziwy popis kunsztu budowania alternatywnego świata bez pomocy komputerów. Wśród filmów przywołujących z nostalgią klasyczne gatunki znajdziemy kanadyjski hołd dla horrorów giallo Montażystę, oraz poruszający się między pastiszem a uwielbieniem stylizowany slasher Miasteczko które bało się zmierzchu. Nie zapomnieliśmy też o fanach kina klasy B i złotej ery VHS. Dobrze znany nowohoryzontowej widowni kronikarz kina wstydliwych przyjemności Mark Hartley (Prawie jak Hollywood, 12. TNH) w swoim najnowszym dokumencie o kultowej wytwórni Cannon Films umiejętnie łączy dziesiątki najdziwniejszych anegdot i najbardziej niedorzecznych klipów, tworząc jedyną w swoim rodzaju wybuchową mieszankę rodem z pokrytych kurzem półek wypożyczalni kaset wideo.

Krótko mówiąc, Nocne Szaleństwo w tym roku to: potwory, lasery, wybuchy, nieśmiertelni kanibale, samuraje-czołgiści, kosmiczne bezdroża i mordercze dynie, czyli wszystko czego potrzeba do wieczornego ukojenia po całym dniu nowohoryzontowych wyzwań.

Grzegorz Kurek