en

Jak to jest

reżyseria: Bruce Webb

Wielka brytania 2009, 95 min

grupa wiekowa: gimnazjum

Film opowiada o relacjach dorosłych i młodych, stawiając jednocześnie pytanie o to, czym jest dorosłość i co to znaczy być dojrzałym i odpowiedzialnym. To świetny przykład mądrego kina, które pozostaje nieznane szerszej publiczności i które jest kwintesencją programu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. 

Dwóch nierozłącznych przyjaciół, Robbie (Josh Bolt) i Ziggy (Eugene Byrne), spędza razem ostatnie dni wakacji. Za plecami rodziców eksperymentują z alkoholem, zdobywają pierwsze doświadczenia erotyczne ze starszymi dziewczynami i marzą o wszystkim, co zakazane. Ich młodzieńcza beztroska kończy się w chwili, gdy Robbie nagle trafia do szpitala, a lekarze diagnozują u niego poważną wadę serca, która może doprowadzić do śmierci.

Robbie jest świadomy swoich problemów zdrowotnych, a podczas pobytu w szpitalu dręczy go niespokojna myśl: nie chce umrzeć jako prawiczek. Wiedząc, że w tak wstydliwej sprawie nie może liczyć na dorosłych, prosi Ziggiego o pomoc. Na wygadanego, lecz równie niedoświadczonego chłopaka, spada odpowiedzialność za spełnienie prawdopodobnie ostatniego życzenia przyjaciela. Ziggy obiera najbardziej niemożliwy plan, dzięki któremu nieraz wpadają w kłopoty, lądując w domu publicznym czy w policyjnym radiowozie.

Spontaniczny i pełen przekory film wkrada się w prywatny świat dorastających chłopców. Jak to jest – z pozoru komedia o seksie – to przede wszystkim pozbawiona sentymentu opowieść o prawdziwej przyjaźni i dojrzewaniu.

 

FILM DOSTĘPNY NA BR I DVD.

 

Zobacz, jak wykorzystujemy ten film w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Znajdziesz tam analizę psychologa dla rodziców oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli.

 

opinie prasy

(...) szczerość w mówieniu o trudnych sprawach to jedna z największych zalet filmu.

Filmweb

(...) imponująca wydaje się zręczność reżysera, za jednym zamachem snującego historię o inicjacji i opowieść o odchodzeniu.

Stopklatka

Sprawnie zrealizowany i rewelacyjne przez młodych aktorów zagrany film, w którym męska przyjaźń i pasja życia stają naprzeciwko śmierci.

Portal Filmowy

Bruce Webb w swoim filmie nie uznaje tematów tabu.

Dziennik

To jest film zrobiony z sercem!

The Guardian

(…) szczera opowieść o przyjaźni, która uderza w czuły punkt, delikatnie balansując na granicy ciętego humoru i problemów sercowych nastolatków.

Variety

Komedia Webba jest nie tylko zabawna, lecz także wzruszająca.

Empire

Wzruszający, świetnie zagrany, zabawny...

The Mirror