English

Nowe polskie filmy w programie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

30/06/15
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Nareszcie polskie kino jest coraz bardziej różnorodne. To za sprawą młodego pokolenia twórców, którzy wnoszą nową energię. Ale także dlatego, że coraz częściej za kamerą stają artyści z innych dziedzin sztuki. Te nowe trendy będą mocno widoczne na tegorocznym festiwalu, gdzie będzie można zobaczyć nowe polskie filmy. Polsko-szwedzki „Intruz” to debiut Magnusa von Horna, świetnie przyjęty na niedawno zakończonym festiwalu w Cannes. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara za „Idę” Łukasz Żal. To rozgrywająca się na szwedzkiej prowincji historia 17-letniego chłopaka, który po wyjściu z poprawczaka podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Wkrótce zostaje jednak skonfrontowany ze swoją przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

„Walser” (konkurs główny), także debiut, to film jednego z najważniejszych polskich artystów wizualnych – Zbigniewa Libery. Film opowiada o żyjącym na obrzeżach cywilizacji zagubionym plemieniu. Do rajskiego świata wkracza urzędnik kolejowy, który za wszelką cenę próbuje wniknąć w sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niosąc ze sobą chaos i destrukcję.

„Performer” (konkurs filmów o sztuce) Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy jest dynamiczną, pełną punkowej energii opowieścią o Oskarze Dawickim (który gra samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych artystów performensu.

„Śpiewający obrusik” to eksperyment zrealizowany jako dyplom studentów wydziału aktorskiego szkoły filmowej w Łodzi. Reżyserem jest jej rektor Mariusz Grzegorzek. Jak mówią sami autorzy, ich obrusik będzie śpiewał o spełnianiu marzeń, odwadze, zadawaniu pytań, po to, by dotknąć siebie i po to, by dotknąć ciebie.

„Czarodziejska góra” z kolei – wyreżyserowana została przez pracującą w Polsce, rumuńską reżyserkę Anci Damian, autorkę głośnego filmu „Crulic. Droga na drugą stroną”. Bohaterem jej nowego, niekonwencjonalnego dokumentu zrealizowanego w formie animacji, jest alpinista i opozycjonista Adam Jacek Winkler. Opuścił Polskę w 1965 roku, przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków.

Prosto z festiwalu w Karlowych Warach przyjadą do Wrocławia „Chemia”, niekonwencjonalna historia o miłości zrealizowana przez Bartka Prokopowicza, której inspiracją był związek reżysera i założycielki Fundacji Rak’n’Roll Magdy Prokopowicz, oraz „Czerwony pająk” – opowieść inspirowana historią PRL-owskiego mordercy, debiut fabularny znanego operatora i dokumentalisty Marcina Koszałki z Filipem Pławiakiem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych.

We Wrocławiu będzie można zobaczyć również laureata Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz dokumenty: „Aktorka” - film o Elżbiecie Czyżewskiej Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Koniec świata” Moniki Pawluczuk i „Bruno Schulz” Adama Sikory.

Roman Gutek

"Gazeta Wyborcza Wrocław", 30.06.2015


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK