English

Informacja prasowa

5/03/15
H reż. Rania Attieh, Daniel Garcia
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - największe wydarzenie filmowe w Polsce - odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia. Zostanie na nim pokazanych około 350 filmów (w tym około 190 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów. Po raz dziesiąty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 roku. Po raz trzynasty partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.

KONKURSY

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, często kontrowersyjne, autorskie filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu, wybrane spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na całym świecie. O Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI i festiwalowej publiczności ubiegać się będą między innymi znakomicie przyjęty na festiwalu w Wenecji H. w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii - tajemniczy thriller z elementami science-fiction, jednocześnie dekonstrukcja klasycznej greckiej tragedii, oraz nagrodzona Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie peruwiańska Videofilia (Videofilia y otros sindromes virales) Juana Daniela F. Molero - nietypowy portret zagubionych młodych ludzi i krytyka społeczeństwa uzależnionego od Internetu w formie psychodelicznego tripu, wizualnego eksperymentu powstałego przy wykorzystaniu nowych mediów.

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce i muzyce będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie znalazł się Life May Be - zapis wideokorespondecji reżysera i historyka kina Marka Cousinsa (gość 13. TNH, autor The Story of Film) z irańską artystką Manią Akbari, oraz Twenty Eight Nights And A Poem (Thamaniat wa ushrun laylan wa bayt min al-sheir) libańskiego artysty Akrama Zaatariego - błyskotliwy kolaż, film pełen narracyjnych eksperymentów i reinterpretacji, przedziwne filmowe archiwum, inspirowane zdjęciami ze studia filmowego Szecherezada.

Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących artystów, jak i już uznanych polskich twórców, którzy powracają do Wrocławia z kolejnymi filmami. Konkurs ponownie odbywa się pod patronatem T-Mobile, który ufundował nagrody dla najlepszych filmów w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych. Do 15 marca można zgłaszać filmy konkursowe na www.nowehoryzonty.pl

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się druga edycja konkursu Powiększenie, skierowanego do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych. Konkurs jest otwarty dla wszystkich gatunków filmowych, niezależnie od metrażu, oraz prac wideo i wideoklipów. Jury przyzna nagrody w kategoriach: najlepszy film (10 000 zł) i najlepszy wideoklip (5 000 zł). Przyzna także stypendium dla twórcy poniżej 40 roku, mieszkającego lub studiującego na Dolnym Śląsku. Fundatorem nagród jest Europejska Stolica Kultury - Wrocław 2016. Do 15 kwietnia można zgłaszać filmy konkursowe na www.nowehoryzonty.pl

STAŁE CYKLE

W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi najnowszy film autora Niebiańskich żon Łąkowych Maryjczyków (laureat Grand Prix 13. TNH) Aleksieja Fedorczenki - Anioły rewolucji (Angely revolyutsii) na podstawie opowiadań jego stałego współpracownika, scenarzysty Denisa Osokina, których akcja rozgrywa się w latach 30. w stalinowskiej Rosji. Fedorczenko ponownie łączy bogatą symbolikę rodem z filmów Paradżanowa z poetyką satyry i absurdu. W programie również najnowszy film filipińskiego mistrza Lava Diaza - monumentalny, prawie sześciogodzinny, obsypany nagrodami na festiwalu w Locarno - From What Is Before (Mula sa kung ano ang noon) oraz pokazywany na Berlinale The Forbidden Room kanadyjskiego eksperymentatora Guya Maddina, który wraz z Evanem Johnsonem nakręcił szalony, anarchizujący film, pełen szkatułkowych historii i fantazyjnych postaci, inspirowany filmami, które nie powstały. Do tej zabawy kinem zaprosił między innymi Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Mathieu Amalrica czy Udo Kiera.

Trzecie Oko nosi w tym roku podtytuł #selfie: filmowe autoportrety. Sekcja, w której pokazywane są prace artystów wizualnych, używających filmu jako środka wyrazu, postara się odpowiedzieć na pytania, czy i jak współczesne selfie różni się od klasycznego autoportretu oraz na jak różne sposoby artyści stylizują się na ekranie. W programie intymne, kręcone latami wideopamiętniki, bezlitosne autoanalizy, jak również bezwstydne, narcystyczne zachwyty własną osobą.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. W programie znalazło się dziesięć starannie dobranych tytułów z towarzyszącymi im prelekcjami i dyskusjami, a specjalnym gościem będzie wielokrotnie nagradzana ceniona kostiumografka Dorota Roqueplo (między innymi Mój Nikifor, Miasto 44 i Hiszpanka). Kostiumy pokazane zostaną w kontekście charakteryzowania bohaterów i epoki, seksualności i społeczności, a wśród prezentowanych filmów znajdą się kultowy Genialny klan (The Royal Tenenbaums) Wesa Andersona czy najnowszy film brytyjskiego reżysera Petera Stricklanda (autora Berberian Sound Studio) - hipnotyzujący, tajemniczy, interesujący wizualnie The Duke of Burgundy.

Sekcja Nocne Szaleństwo uwalnia się w tym roku od tematycznych i retrospektywnych ram - skupiając się na prezentacji najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. Zobaczymy świeże tytuły prosto z czołowych światowych festiwali fantastyki i grozy, filmy które w śmiały i odkrywczy sposób wykorzystują gatunkowe schematy oraz wyznaczają kierunki rozwoju ambitnego kina rozrywkowego. Oraz: potwory, lasery, wybuchy, nawiedzone domy, zakazane księgi, kosmiczne ośmiornice i wojownicze pandy wędrujące po apokaliptycznych bezdrożach, czyli wszystko, czego potrzeba do wieczornego ukojenia po całym dniu nowohoryzontowych wyzwań.

Festiwal Filmowy w Gdyni kontynuuje współpracę z MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, organizując drugą edycję spotkań filmowych Gdynia na Horyzoncie. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się projekcja filmu Paula Mazursky'ego z 1989 roku Wrogowie, historia o miłości (Enemies: A Love Story) na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w tej przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która będzie gościem festiwalu. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką, które poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk, odbędzie się 26 lipca. Pokaz ten jest pomyślany jako uczczenie pamięci zmarłego niedawno Paula Mazursky'ego, autora takich filmów jak Niezamężna kobieta i Harry i Tonto, a także uhonorowanie pracy polskiej aktorki, która od lat z powodzeniem łączy występy w kraju z karierą aktorską w Stanach Zjednoczonych.

PRZEGLĄDY I RETROSPEKTYWY

Bohaterem największej tegorocznej retrospektywy będzie najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali Philippe Garrel. W sekcji, której kuratorką jest japońska krytyczka i historyczka kina Nanako Tsukidate, zostanie wyświetlonych 15 najważniejszych filmów reżysera (który brał udział w ich selekcji) - zawsze w pełni autorskich, idących pod prąd powszechnym trendom - intymnych, niemal autobiograficznych dzieł, jak i filmów żywo komentujących francuską politykę, historię, wydarzenia społeczne (zwłaszcza wydarzenia 1968 roku) i obyczajowość. Wśród nich znajdą się głośne, zrealizowane w latach 70. filmy z Jean Seberg czy piosenkarką Nico (np. Kryształowa kołyska) - jego ówczesną partnerką i muzą oraz późniejsze, nagradzane na festiwalu w Wenecji Nie słyszę już gitary, Dzika niewinność i Zwyczajni kochankowie.

Jednym z celów programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jest przybliżanie kultury sąsiadów. Ważnym wydarzeniem 15. MFF TNH będzie przegląd nieznanej w Polsce kinematografii litewskiej - w sekcji znajdą się sztandarowe dzieła reżyserów litewskich z czasów ZSRR (jak kultowy western Nikt nie chciał umierać Vytautasa Žalakevičiusa), a także filmy zrealizowane po 1990 roku (np. Kolekcjonerka Kristiny Buožytė, gościa 13. TNH). Bohaterem retrospektywy będzie najsłynniejszy przedstawiciel kina litewskiego, wizjoner Šarūnas Bartas, stawiany na równi z takimi mistrzami jak Andriej Tarkowski i Béla Tarr. Jego neomodernistyczne filmy to wyrafinowane traktaty o wyobcowaniu, melancholijne alegorie, impresje w duchu slow cinema. Anna Mykonis pisze o twórczości reżysera w książce Poetycki kinematograf: Dąży do stworzenia zupełnie nowego języka filmu: próbuje za pomocą środków wizualnych ukazać stan duszy człowieka przytłoczonego. W programie przeglądu między innymi Trzy dni (nagroda FIPRESCI i Jury Ekumenicznego na festiwalu w Berlinie), nagradzana w Wenecji Wolność, Korytarz czy Dom. Bartas będzie gościem festiwalu. Tematem wspólnym dla kina Bartasa, jak i całej sekcji kina litewskiego, jest szukanie i definiowanie tożsamości, zarówno jednostki, jak i kraju. Sekcja jest przygotowywana we współpracy z Lithuanian Film Center i Ambasadą Republiki Litewskiej w Polsce.

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, wieloletni kierownik Zespołu Filmowego "Kadr". Podczas festiwalu zostaną pokazane jego legendarne fabuły - od debiutanckiego dramatu psychologicznego Ostatni dzień lata z Janem Machulskim i Ireną Laskowską, przez kultowe Salto, niekonwencjonalne adaptacje literatury - Dolinę Issy na podstawie powieści Czesława Miłosza i Lawę opartą na Dziadach Adama Mickiewicza, po nieco zapomniane przykłady polskiego kina autorskiego - Zaduszki czy Jak daleko stąd, jak blisko. Partnerem retrospektywy jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

POKAZY NA RYNKU

Nieodłącznym elementem festiwalowego programu są wieczorne, bezpłatne seanse na wrocławskim Rynku. 30 lipca (czwartek) o 22.00 odbędzie się pokaz kolejnego odrestaurowanego w ramach projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej polskiego filmu przedwojennego - Zew morza Henryka Szaro z 1927 roku, na podstawie scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. To połączenie efektownego kina marynistycznego z wątkami romansowymi i sensacyjnymi było przebojem polskiego kina w latach 20. Pokazowi na Rynku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu pod batutą Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu. Seans odbędzie się we współpracy z Filmoteką Narodową.

KLUB FESTIWALOWY

Gwiazdą Klubu Festiwalowego w Arsenale będzie libańska piosenkarka Yasmine Hamdan - wokalistka kultowej bejruckiej grupy Soap Kills, pierwszego zespołu grającego mieszankę indie i muzyki elektronicznej na Bliskim Wschodzie. Pracowała z Mirwaisem, CocoRosie, obecnie działa z założycielem francuskiej grupy Nouvelle Vague Markiem Collinem. Jej zmysłowym, hipnotyzującym głosem zachwycali się bohaterowie i widzowie ostatniego filmu Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją. W poszukiwaniu inspiracji do melodii i tekstów, Hamdan sięga po repertuar najbardziej charyzmatycznych piosenkarek arabskiej estrady z połowy dwudziestego wieku. Łączy zmysłowość z subtelną krytyką społeczną zawartą w tekstach, które traktują o wolności i emancypacji w krajach Bliskiego Wschodu. Delikatne dźwięki gitary akustycznej, klasyczne syntezatory, mistyczna atmosfera i porywający, wielowymiarowy głos Yasmine - to wszystko będzie można usłyszeć podczas koncertu w pierwszą sobotę festiwalu, 25 lipca o 23.00. Sprzedaż biletów na pierwszy koncert Hamdan w Polsce rozpocznie się 18 marca na stronie festiwalu. Ceny biletów: 50 zł (normalny), 45 zł (dla posiadaczy karnetów i akredytacji).

W Klubie Festiwalowym wystąpi także bezkompromisowy wrocławski kolektyw Kormorany - legenda muzyki teatralnej i filmowej, autorzy genialnych plastyczno-muzycznych happeningów, którzy działają na scenie muzycznej już od ponad 25 lat.

WYDARZENIA BRANŻOWE

6. edycja Studia Nowe Horyzonty, 26-30 lipca

Studio Nowe Horyzonty to najważniejszy program szkoleniowy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Warsztaty organizowane są od 6 lat przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy z polskim przedstawicielstwem programu Kreatywna Europa - komponent MEDIA i London Film Academy. Podczas spotkań Studia Nowe Horyzonty młodzi reżyserzy i producenci europejscy poznają tajniki międzynarodowego rynku filmowego: zdobywają wiedzę o produkcji, promocji i dystrybucji filmów, pod kierunkiem ekspertów przygotowują prezentację swoich projektów (pitching), a także rozmawiają o swojej pracy i planowaniu kariery. Warsztaty są świetną okazją do wymiany doświadczeń z profesjonalistami z branży filmowej z całej Europy. Nabór trwa do 19 kwietnia.

Polskie Dni, 29 - 31 lipca

Najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty jest organizowane od 2013 roku wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata oglądają najnowsze polskie filmy, a producenci i fundusze filmowe szukają polskich projektów, w które mogliby się zaangażować. Udział w Polskich Dniach jest znakomitą okazją dla producentów i twórców na promocję ich projektów i znalezienie zagranicznych partnerów. W procesie selekcji organizatorzy wybierają najciekawsze filmy powstające właśnie na polskim runku. Wśród prezentowanych dotychczas projektów znalazły się m.in. Wałęsa, Chce się żyć, Miasto 44, Papusza, Kongres, Jesteś Bogiem, Bogowie, Hardkor Disko czy Obywatel. Organizatorzy podczas tegorocznej edycji spodziewają się około 200 gości - producentów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów festiwalowych. W tym roku specjalny nacisk położony będzie na udział producentów i funduszy filmowych z Niemiec. We współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Cottbus, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Polish Film Commission, a także wschodnioniemieckimi funduszami filmowymi MDM i Medienboard Berlin-Brandenburg, podczas Polskich Dni odbędzie się także spotkanie polskich i niemieckich producentów filmowych.


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK