English

Opublikowaliśmy pełny program 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

2/07/14
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl opublikowaliśmy pełny program 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 24 lipca - 3 sierpnia 2014 we Wrocławiu. Sprzedaż biletów online ruszy na stronie festiwalu i w kasach Kina Nowe Horyzonty 9 lipca o godzinie 12.00.

Informacje o biletach

Regulamin sprzedaży

Na stronie www.nowehoryzonty.pl są już dostępne opisy filmów wszystkich festiwalowych sekcji, zwiastuny, linki, materiały dodatkowe. Jak co roku za pomocą metek każdy uczestnik NH może zaplanować swój festiwal.

Podczas festiwalu zostanie pokazanych 365 filmów, w tym 199 pełnometrażowych. Pokazy filmowe będą odbywały się w salach Kina Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. Po raz dziewiąty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 roku. Partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A., operator sieci T-Mobile.

Kalendarz projekcji

Więcej o programie:

Na otwarcie i zamknięcie

W czwartek 24 lipca festiwal zainaugurują trzy wieczorne seanse. Filmem otwarcia będzie argentyńska satyra Dzikie historie Damiána Szifróna, pokazywana w konkursie głównym tegorocznego MFF w Cannes, jednym z jej producentów jest Pedro Almodóvar. Drugim filmem, który zobaczymy w pierwszy wieczór festiwalu, będzie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes turecki Zimowy sen Nuriego Bilge Ceylana – fascynujący, pełen ukrytych emocji, kameralny portret małżeński, nakręcony w majestatycznych plenerach tureckiej Kapadocji. Trzecim filmem wieczoru będzie pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes głośny Sils Maria jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Oliviera Assayasa z Juliette Binoche i Kristen Stewart wcielającymi się w role aktorek.

W sobotę 2 sierpnia podczas gali wręczenia nagród 14. edycji festiwalu zostanie zaprezentowany włoski film Cuda Alice Rohrwacher, nagrodzony Grand Prix podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. To film o świecie dzieciństwa, łączący realizm z baśniowym okrucieństwem.

Konkursy, polskie filmy i światowe premiery

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 tytułów – autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Po raz pierwszy w historii festiwalu w tym konkursie znalazły się aż trzy polskie filmy: Huba Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala, Jak całkowicie zniknąć (premiera światowa) Przemysława Wojcieszka oraz Wołanie (premiera światowa) – pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka na podstawie prozy Kazimierza Orłosia.

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W tym konkursie znalazły się dwa filmy polskie: Książę (premiera światowa) Karola Radziszewskiego – spojrzenie na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium oraz 15 stron świata (premiera światowa) Zuzanny Solakiewicz – portret Eugeniusza Rudnika, kultowego kompozytora i reżysera dźwięku, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Innym polskim akcentem festiwalu będą premierowe pokazy filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To pełna groteskowych dialogów zaczerpniętych z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism i stereotypów narodowych, opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji. W rolach głównych między innymi Roma Gąsiorowska, Danuta Szaflarska, Agnieszka Podsiadlik i Aleksandra Popławska. Między nami dobrze jest to koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Kolejne konkursy to: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich. W nowym konkursie Powiększenie zostaną pokazane filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych. Nagrody w sekcji zostały ufundowane przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 oraz przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, które zapewni wyróżnionej w konkursie osobie stypendium i możliwość realizacji autorskiego projektu w CeTA.

Mistrzowie, gwiazdy na ekranie i laureaci festiwali

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, zaś w Panoramie oraz nowej sekcji Ale kino+ dzieła uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina, doceniane na prestiżowych festiwalach. W tym roku będą najnowsze filmy między innymi: Aleksieja Germana (Trudno być Bogiem według powieści braci Strugackich), Naomi Kawase (Zawsze woda), Bertranda Taverniera (Francuski minister), Kima Ki-duka (Moebius), Claude’a Lanzmanna (Ostatni niesprawiedliwy), Tsaia Ming-lianga (nagrodzone przez jury festiwalu w Wenecji Bezpańskie psy oraz pokazywana w Berlinie Wędrówka na Zachód), Jeana-Luca Godarda (laureat Nagrody Jury w Cannes – Pożegnanie z językiem), Alejandro Jodorowskiego (Taniec rzeczywistości), Denisa Côté (Radość ludzkiego pragnienia), Alexandra Payne’a (nominowana do ośmiu Oscarów Nebraska), Amosa Gitai (Ana Arabia), Lukasa Moodyssona (Jesteśmy najlepsi!), Andrieja Zwiagincewa (nagrodzony w Cannes za scenariusz Lewiatan), György Pálfiego (Swobodne opadanie), Kornela Mundruczó (zwycięzca sekcji Un Certain Regard w Cannes – Biały Bóg), Bruno Dumonta (Mały Quinquin), Lisandro Alonso (nagrodzona przez jury FIPRESCI w Cannes Jauja z Viggo Mortensenem), Hayao Miyazakiego (Zrywa się wiatr) czy Rehy Erdema (Kobiece pieśni).

W programie festiwalu znalazło się 20 filmów z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Zostanie także zaprezentowany pełny program konkursu krótkich filmów sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes, w tym polski film Fragmenty Agnieszki Woszczyńskiej.

W programie 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty są również laureaci festiwali w Locarno (nagrodzona Złotym Lampartem Historia mojej śmierci Alberta Serry), Sundance (chilijski Zabić człowieka Alejandro Fernandeza Almendrasa) i Berlinie (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Boyhood Richarda Linklatera – realizowana przez 12 lat niezwykła przypowieść o dojrzewaniu).

W programie festiwalu będą także filmy z gwiazdami światowego kina. W thrillerze Richarda Ayoade Sobowtór, będącym luźną adaptacją noweli Fiodora Dostojewskiego, grają Mia Wasikowska i Jesse Eisenberg. Wasikowska zagrała również główną rolę z australijskich Ścieżkach pokazywanych w konkursie w Wenecji. Amerykański gwiazdor James Franco tym razem pojawi się w podwójnej roli – aktora i reżysera adaptacji powieści Cormaca McCarthy’ego Dziecię boże (także konkurs w Wenecji).Autor Pogorzeliska i Labiryntu Denis Villeneuve ponownie sięga po gatunek thrillera, tym razem bardziej oniryczny i tajemniczy – we Wrogu grają między innymi Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent i Isabella Rossellini.

Od Cave’a po Björk – muzyka na ekranie

W ramach festiwalu odbędą się pokazy kilku filmów muzycznych o ikonach światowej muzyki. Bohaterem 20 000 dni na Ziemi, nagrodzonego za reżyserię na Sundance FF brytyjskiego dokumentu Iaina Forsytha i Jane Pollard, jest charyzmatyczny muzyk, wokalista i pisarz Nick Cave. W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce będzie można zobaczyć Pulp: film o życiu, śmierci i supermarketach Floriana Habichta o legendzie brytyjskiego britpopu oraz Björk: Biophilia Live Nicka Fentona i Petera Stricklanda – połączenie wizualnego performance’u z zapisem niezwykłego koncertu islandzkiej piosenkarki, w którym wykonuje utwory ze swojego ósmego albumu studyjnego. W programie festiwalu znalazł się także dokument Super Duper Alice Cooper o prekursorze heavy metalu, jednej z najbarwniejszych postaci hard rocka. Peter Gabriel: Back to Front jest rejestracją widowiskowego koncertu Petera Gabriela w londyńskiej O2 Arena w październiku 2013 roku, w 25. rocznicę wydania znakomitego  albumu So.  Fani brytyjskiej grupy Archive będą mieli szansę obejrzeć filmowy projekt Axiom zrealizowany przez hiszpański kolektyw NYSU – audiowizualny performance, będący apokaliptyczną ilustracją do ostatniej płyty zespołu. Jego liderzy Darius Keeler i Danny Griffiths będą gośćmi festiwalu, spotkają się z publicznością po seansie oraz zagrają specjalny set dj’ski w Klubie Festiwalowym w Arsenale.

Russell, komuny, VHS, Grecja, efekty specjalne – przeglądy i retrospektywy

Bohaterem retrospektywy będzie legendarny brytyjski twórca Ken Russell. W jej programie rzadkie dokumenty kręcone dla BBC, kultowe filmy muzyczne (Mahler, Lisztomania, Tommy) oraz najsłynniejsze dzieła reżysera – Diabły, Zakochane kobiety i Odmienne stany świadomości.

W programie również przeglądy twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage – Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera oraz autora filmów eksperymentalnych, grafika i performera Wojciecha Bąkowskiego, który będzie również jurorem w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd jednej z najciekawszych współczesnych kinematografii – nowego kina Grecji, w której mimo kryzysu gospodarczego, pojawiła się grupa filmowców, tworzących oryginalne, doceniane na całym świecie produkcje. W programie także przegląd baskijskich dokumentów, zrealizowany we współpracy z MFF w San Sebastián, także Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W sekcji Druga Nowa Fala: w hołdzie Cahiers du Cinéma zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane w Polsce dzieła mistrzów francuskiego kina lat 70. i 80., między innymi Jeana Eustacha, Philippe’a Garrela, Jacquesa Doillona czy Maurice’a Pialata.

Motywem sekcji Trzecie Oko będzie zjawisko komun. W programie znalazły się głośne filmy dokumentalne, bezpośrednie zapisy, archiwalia oraz spotkania z twórcami i członkami legendarnych społeczności. Tematem sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą efekty specjalne. W programie klasyczne i współczesne produkcje z efektami specjalnymi, spotkania ze specjalistami ze studia Platige Image oraz z mistrzem analogowych FX Januszem Królem, którego dekoracje z kultowej Klątwy Doliny Węży Marka Piestraka będą zdobić kino Nowe Horyzonty podczas festiwalu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocnego szaleństwa będzie kaseta VHS. W programie znalazły się dokumenty o maniakach VHS, kultowe filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo czy nocny maraton kolektywu VHS Hell.

Klasyka

W programie znalazły się filmy reżyserów, którzy zmarli w ostatnim czasie, a którym festiwal oddaje hołd – Alaina Resnaisa, Very Chytilovej, Miklósa Jancsó i Edwarda Żebrowskiego. W 20. rocznicę śmierci Dereka Jarmana – jednej z najwybitniejszych postaci brytyjskiego kina niezależnego – festiwal przypomni trzy ważne filmy reżysera w nowych, cyfrowej jakości kopiach (Jubileusz, Carravagio, Blue). 20 lat temu Wim Wenders otrzymał Złotą Palmę w Cannes za Paryż, Teksas pokaz we Wrocławiu z odnowionej cyfrowo kopii.Gratką dla widzów będzie pokaz filmu Baal Volkera Schlöndorffa z 1970 roku, na podstawie sztuki Bertolta Brechta, z udziałem Rainera Wernera Fassbindera w tytułowej roli. Rozpowszechnianie tego filmu zostało wstrzymane w 1970 roku przez wdowę po Brechcie. Dopiero w 2011 roku jego wnuczka wyraziła zgodę na publiczne pokazy. Premiera odnowionego cyfrowo filmu odbyła się w tym roku na festiwalu w Berlinie.

Pokazy na wrocławskim Rynku będą odbywały się codziennie o godzinie 22.00. W programie nowe tytuły oraz klasyka, między innymi odnowiona cyfrowo Austeria Jerzego Kawalerowicza oraz zrekonstruowany w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej legendarny, niemy Rok 1863 Edwarda Puchalskiego z 1922 roku z muzyką na żywo skomponowaną przez Michała Lorenca, w wykonaniu zespołu DesOrient w składzie: Marta Maślanka, Małgorzata Szarlik, Klaudiusz Baran, Bogdan Kupisiewicz, Mariusz Puchłowski, Robert Siwak, Michał Woźniak. Rok 1863 to pierwsza w polskiej kinematografii ekranizacja powieści Wierna rzeka Stefana Żeromskiego.

Gdynia na Horyzoncie to podwójna projekcja filmowa: dwa głośne filmy z roku 1971: Za ścianą Krzysztofa Zanussiego i Ponure chwile Mike’a Leigh, wchodzące ze sobą w dialog. Po zakończonym pokazie Michał Oleszczyk, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, poprowadzi warsztaty z publicznością.

Gośćmi festiwalu będą twórcy większości filmów konkursowych, między innymi wybitny francuski dokumentalista Claude Lanzmann (twórca głośnego Shoah), najsłynniejszy reżyser izraelski Amos Gitai, francuski reżyser Jacques Doillon, jeden z najciekawszych przedstawicieli kina węgierskiego György Pálfi oraz Reha Erdem – autor głośnego Kosmosu, znakomity turecki twórca, który poprowadzi we Wrocławiu masterclass.

Klub festiwalowy w Arsenale

Tradycyjnie przez 11 dni festiwalu na dziedzińcu Arsenału będzie działał klub festiwalowy – w tym roku w nowej odsłonie. Organizatorzy festiwalu oraz partner główny wydarzenia T-Mobile przygotują strefę relaksu z licznymi leżakami, barami i food truckami (także z daniami wegetariańskimi i wegańskimi). Codziennie od 22.00 do 3.00 sety przygotowane przez znanych polskich DJ’ów na czele z Rebeką i Karolem Aleksandrem. W Arsenale wystąpi także  ikona nowojorskiej muzyki klubowej – Kim Ann Foxman. W pierwszą sobotę festiwalu odbędzie się impreza Silent Party – ogólnopolski konkurs DJ’ski Hear Me. 28 lipca w Arsenale set dj’ski zagrają liderzy brytyjskiej grupy Archive.

Wstęp do klubu festiwalowego (również do strefy muzycznej) jest bezpłatny – wystarczy mieć przy sobie karnet festiwalowy bądź bilet na seans festiwalowy z danego dnia.


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK